Bezpečnostní informační systém
První pomoc a úrazy
Archiv > IB - Výstrahy, rady, informace > První pomoc a úrazy
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY
Astmatický záchvatBezvědomíCukrovkaDušeníEpileptický záchvatHadí uštknutíInteraktivní Příručka první pomociKlíštěKrváceníMasivní krváceníMdloba, kolapsOmrzliny, podchlazeníOtrava oxidem uhelnatým - COOtřes mozkuPokousání zvířetemPoleptáníPoranění kostí, kloubů a svalůPoranění okaRány a poraněníResuscitaceŠokTonutíÚpal, úžehÚraz elektrickým proudemVčelí, vosí a sršní bodnutíVýkony zachraňující životZástava dechu a krevního oběhu

Hadí uštknutí

V České republice žije jen jeden jedovatý had - zmije obecná. Jiní jedovatí hadi se u nás v přírodě přirozeně nevyskytují. Není ovšem vyloučeno občasné setkání s prudce jedovatým plazem, který utekl nějakému chovateli.

Příznaky uštknutí hadem
Je důležité zapamatovat si hada, který má uštknutí na svědomí!. Zmije má na zádech klikatou čáru. V místě uštknutí jsou dvě bolestivé ranky, které drobně krvácí a místo otéká. Může se dostavit pocit nevolnosti a zvracení, poruchy vidění, bolesti břicha, průjem, nízký tlak, rychlý puls, obtížné dýchání, mdloba a bezvědomí.

První pomoc
Při poskytování pomoci je hlavním cílem postiženého uklidnit, zabránit vstřebávání jedu a rychle zajistit odbornou pomoc.

  1. Uštknutého musíte v prvé řadě uklidnit a zabránit mu v pohybu.
  2. Není-li kousnutí na noze, uložte postiženého do protišokové polohy.
  3. Ránu vydezinfikujte a překryjte např. čistým kapesníkem nebo čistým kusem látky.
  4. Postiženého zklidněte a zamezte mu v pohybu.
  5. Zajistěte převoz do zdravotnického zařízení zavoláním na číslo 155. 

Pamatujte si, že ránu nikdy nevysáváme, nezaškrcujeme, nevypalujeme ani do ní neřežeme a ani nechladíme. Bolest i otok přetrvávají asi 3 týdny. Podání protijedu zachrání postiženému život, proto je včasné zavolání lékaře nezbytné! A nezapomeňte, je důležité si zapamatovat o jakého hada šlo, případně si alespoň pamatovat, jak vypadal!