Bezpečnostní informační systém
Kriminalita
Aktuality > Kriminalita
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY

Žena si myslela, že výhodné investice na sociální síti doporučuje sám prezident republiky. Přišla o 1,2 milionu korun

26.04.2024
Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality z Územního odboru Jičín se mimo jiné zabývají případem podvodu, kdy dosud neznámý pachatel vylákal z 62leté ženy 1,2 milionu korun. Žena na sociálních sítích měla rozkliknout odkaz, pod údajnou záštitou prezidenta Petra Pavla, který sliboval zhodnocení peněz. Po rozkliknutí odkazu, měla poškozenou vzápětí kontaktovat žena, která jí představila investiční společnost a nadiktovala jí číslo účtu, na který měla poškozená poslat prvotní částku 6 tisíc korun.
Následně se jí měl ozvat „makléř“ společnosti, který jí uvedl, že aby lépe zhodnotila své úspory, měla by ještě poslat částku 70 tisíc korun. Žena tak učinila a s „makléřem“ se domluvila, že spolu budou komunikovat telefonicky a přes aplikaci WhatsApp.

Po odeslání této částky byla žena kontaktována prostřednictvím své banky, že se pravděpodobně jedná o podezřelou transakci. Proto se opětovně měla spojit s podvodným „makléřem“ a žádat po něm navrácení veškerých peněz.

Podvodník měl ženě přislíbit vrácení částky a pomoci jí s instalací programu Anydesk pro vzdálený přístup. Jelikož ženě stále nepřicházely peníze zpět, měla mu poskytnout své přístupové údaje ke svému účtu a s důvěrou schvalovala dalších několik finančních transakcí. Převáděla částky z jednoho účtu na druhý, a dokonce si měla půjčit i částku 800 tisíc korun na odblokování účtu, což mělo být doporučeno údajným „makléřem“. Celkem žena přišla o částku 1,2 milionu korun.

Policisté případ prověřují pro zločin podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací. Doposud neznámému pachateli v případě jeho vypátrání a prokázání viny hrozí až 8letý nepodmíněný trest.

Pachatelé mohou použít různé investiční portály a nepatrně pozměnit způsob spáchání činu, výsledek však bude stejný a poškozených bude dále přibývat. Policisté apelují na veřejnost!!! Buďte obezřetní a chraňte své finanční prostředky. Nedůvěřujte nepřiměřeně výhodným nabídkám pro zhodnocení svých peněz.
...

Komentáře

Přidat komentář