Bezpečnostní informační systém
Cyklisté
Bezpečná doprava > Cyklisté
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY

1,5 m pro cyklisty, chování cyklistů a motoristů v silničním provozu

Chování cyklistů a motoristů v silničním provozu je velmi důležité téma. Bohužel zde fráze: „tady jde o život „ má své místo a skutečně dochází k situacím, při kterých umírají lidé. Není tajemstvím, že tyto dvě skupiny mohou vytvářet jakési protipóly, ale vzájemná animozita těchto skupin žádné pozitivní věci nepřinese. Cyklisté se na silnicích mohou cítit nekomfortně a ohroženě. Cyklisté zcela jistě patří mezi nejohroženější skupinu v rámci silničního provozu a jsou obětmi tisíců dopravních nehod ročně. Cyklisté mohou vnímat motoristy jako hrozbu, která jim svým bezohledným a nebezpečným manévrováním může způsobit újmu. 

Bohužel, ne všichni cyklisté se chovají na silnici příkladně a často sami sebe vystavují nebezpečí. Pro motoristy se pak tedy mohou stát také potenciálním nebezpečím. Řada cyklistů nerespektuje jim stanovená pravidla silničního provozu. Jedním z příkladů může být skupinová jízda, kdy cyklisté jedou vedle sebe nikoliv za sebou a ignorují přítomnost motorových vozidel. Motoristům tak značně ztěžují jejich míjení a vystavují všechny možnému nebezpečí. Mezi další příklady patří časté nevyužití stezky pro cyklisty nebo cyklokoridoru, ale bezohledné pokračování po silnici či nevhodná volba míst pro přejezd pozemní komunikace. Obě skupiny se tak dopouštějí rizikového chování na silnicích.

Cyklisté i motoristé jsou účastníci silničního provozu stejnou měrou a je potřeba, aby se navzájem na silnici respektovali. Aby hledali kompromisní řešení, která budou vhodná a vyhovující pro obě skupiny. Cílem obou skupin by nemělo být prohlubovat vzájemnou nevraživost, ale naopak se spojovat.

Tak je nutné nahlížet i na nový zákon, který prozatím schválila poslanecká sněmovna. Řidiči vozidel budou muset při předjíždění míjet cyklistu minimálně ve vzdálenosti 1,5 metru. Tam, kde bude povolena rychlost 30 kilometrů za hodinu, bude muset předjíždějící řidič dodržet vzdálenost nejméně jeden metr. Schválený zákon má jistě přispět k větší ochraně a bezpečnosti cyklistů. Reaguje tak nejen na běžný příklad ze zahraničí, kde je tato vzdálenost míjení běžnou praxí, ale i na preventivní kampaně, které zdůrazňují potřebu větší bezpečnosti a respektu na silnicích. Jako např. kampaň Romana Kreuzigera 1,5m.  Cílem tak není perzekuce motoristů a omezování jejích práv na silnici, ale o vzájemném respektování a posilování vztahů mezi oběma cílovými skupinami. Schválený zákon je tak symbolickým gestem, které vede k větší podpoře bezpečí pro cyklisty ovšem se zdůrazněním a předpokladem, že i sám cyklista bude dodržovat jemu stanovená pravidla v silničním provozu a sám bude aktivně podporovat bezpečnost svoji tak i ostatních účastníků silničního provozu.

Zamyslete se sami, jaké je vaše chování a reakce v silničním provozu už jako cyklisty nebo řidiče automobilu. Podívejte se na níže rady a tipy jak své chování na silnici zlepšit.


 

Desatero k respektu mezi cyklisty a motoristy

1. Řidiči, i cyklistům patří silnice, zde jsme si rovnými partnery.  Na vozovce neexistuje vztah král a poddaný, proto neopovrhuj cyklisty – respektujme se na silnicích. 


2. Cyklisté, i vy přispívejte bezpečnosti všech v provozu. Dodržujte stanovená pravidla. 


3. Řidiči, dej cyklistům šanci a míjej je v dostatečném rozestupu. Pokud míjíš cyklistu, dopřej mu rozestup 1,5 metru, pokud je to možné. Dojede tak bezpečně a spokojeně domů.


4. Cyklisté, pokud silnici lemuje stezka pro cyklisty nebo je vyznačen cyklokoridor, využij tyto možnosti než bezohledné pokračování po silnici v nevyznačeném prostoru. 


5. Řidiči automobilů i vy jste také cyklisté. Cyklisté i vy jste také řidiči automobilů. Respektujte se, pomáhejte si a přispějte tak většímu bezpečí v silničním provozu. 


6. Cyklisté, pokud jedete na výlet ve větší skupině. Vnímejte na silnici přítomnost motorových vozidel. Poskytněte jim vhodné podmínky pro předjíždění, jeďte spořádaně za sebou a ne vedle sebe. 


7. Řidiči, myslete na to, že při míjení cyklistů působíte tlakovou vlnu a můžete cyklistu srazit. Nezapomeňte na to, zejména při míjení rodin s dětmi na kole. 


8. Cyklisté, nehazardujte se svým životem a životy druhých. Pro přejezd, pozemní komunikace využijte místa k tomu určená nebo široké úseky s dostatečnou viditelností a sníženou úrovní provozu. V opačném případě může být následek fatální. 


9. Řidiči, netrubte nadarmo na cyklisty. Nevhodné využití klaksonu může cyklistu vylekat a způsobit mu tak pád do vozovky, kde mu může hrozit smrtelný úraz. I když zrovna nesouhlasíš se způsobem jeho jízdy, dej si na čas, zkus se zklidnit. Jedno hloupé vytroubení za zničené životy nestojí. 


10. Cyklisté, na přejezdech pro cyklisty NEMÁTE PŘEDNOST PŘED MOTOROVÝMI VOZIDLY! Nevynucujte si přednost za každou cenu tam, kde ji nemáte. Vyčkejte, až vás řidič motorového vozidla pustí a umožní Vám přejezd silnice. Jedno špatné rozhodnutí za vážné zranění nebo život NESTOJÍ! Zdroje: 

LANDMANOVÁ, Dana. Cyklisté a jejich povinnosti [online]. V Plzni: Policie ČR, 2012 [cit. 2021-04-23]. Dostupné z: https://www.policie.cz/clanek/cykliste-a-jejich-povinnosti.aspx

1,5 metru [online]. Plzeň: KREUZIGER Project, 2021 [cit. 2021-04-23]. Dostupné z: https://www.jedenapulmetru.cz/

Besip [online]. ČR: Besip, 2021 [cit. 2021-04-23]. Dostupné z: https://www.ibesip.cz/Podívej se na fotky nebo videa:

BESIP - Následky dopravní nehodyTy to zvládneš.cz - ETIKA NA SILNICÍCH (Dlouhá verze)Ty to zvládneš.cz - EMOCETy to zvládneš.cz - ČASTy to zvládneš.cz - TRAMVAJE vs. AUTATy to zvládneš.cz - MLADÍ ŘIDIČITy to zvládneš.cz - RYCHLOSTTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda STRESBESIP - Vidět a být viděnTy to zvládneš.cz - VIDITELNOSTBESIP - Křižovatky, obytná a pěší zónaTy to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda KOUŘBESIP - Dopravní nehodaTy to zvládneš.cz - NÁLEDÍTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda ZÁKLON HLAVYTy to zvládneš.cz - DÁLNICETy to zvládneš.cz - AGRESIVITA ZA VOLANTEMTy to zvládneš.cz - JÍZDA V ZIMĚTy to zvládneš.cz - ALKOHOL A DROGYTy to zvládneš.cz - VIDĚT A BÝT VIDĚNTy to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - ZRÁDNÁ RYCHLOSTTy to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮKřikViditelnostPáteřPostup u dopravní nehodyTy to zvládneš.cz - NÁLEDÍTy to zvládneš.cz - ALKOHOL A DROGYVlastní bezpečnostTy to zvládneš.cz - RIZIKOVÝ ÚSEKTy to zvládneš.cz - ČASTy to zvládneš.cz - CHODCI vs. TRAMVAJTy to zvládneš.cz - BEZPEČNÝ ODSTUPTy to zvládneš.cz - MOTORKÁŘITy to zvládneš.cz - DOVOLENÁ A DLOUHÉ CESTYBESIP - Následky dopravní nehodyTy to zvládneš.cz - ETIKA NA SILNICÍCH (Dlouhá verze)Ty to zvládneš.cz - VIDITELNOSTNepokládej telefon

Stáhni si:

Dopravní výchova - Kudy bys šel ?Dopravní výchova - ChodecDopravní výchova - Chůze po silnici/chodníkuDopravní výchova - Dopravní značkyDopravní výchova - Dopravní prostředky záchranářůDopravní výchova - Kdo se chová špatně?Dopravní výchova - Nastupování do autaDopravní výchova - Chování na zastávceDopravní výchova - Dopravní značkyDopravní výchova - PřechodDopravní výchova - Znalost dopravních značekDopravní výchova - ViditelnostDopravní výchova - Chůze po silniciDopravní výchova - Umísti dopravní prostředkyDopravní výchova - vidět a být viděnDopravní výchova - Jak se jmenují jednotlivé části kola ?Dopravní výchova - KvartetoDopravní výchova - Cestování v hromadných dopravních prostředcích

Může se hodit:

Auto žluté - vestičkaDopravní výchova - sadaSADA VÝUKOVÝCH KARETAgresivita zabíjí - ZačátečniceHASÍCÍ SPREJ PYROCOOL Deskové hry - DOPRAVNÍ VÝCHOVADej přednost v jízděPracovní listy - Dopravní výchovaZákaz vjezduAuto červené - vestičkaMotorkáři - Kontrola pneumatikZabezpečení místa dopravní nehodyAuto modré - vestičkaZáchranářský kufříkCyklistika - Bezpečnost bikeraHlavní silniceZatrub na ní! Ne tak nahlas!Deskové hry - ZACHRAŇ SEZákaz předjížděníKřižovatka s vedlejší silnicí3M Reflexní samonavíjecí páska bílá - splňuje EN 133563M Reflexní blikací páska žlutá - splňuje EN13356Baseballová čepice s reflexním pruhem ORANŽOVÁReflexní vesta pro dospělé - 3 reflexní pruhy ORANŽOVÁ EN ISO 20471:2013Reflexní ponožky ŽLUTÉ, vel. 41-42Reflexní batoh oranžovýReflexní páska XXLDětská reflexní vesta s obrázkem vel.MReflexní zvířátka - HROCHDětská reflexní vesta s obrázkem kočičky - splňuje EN 1150Reflexní samolepka - ještěrka, balení 5ksVyšívané nažehlovací obrázky velké - pejsekReflexní postroj pro psy - ORANŽOVÝ - M 52 cmReflexní klíčenka oranžováReflexní přívěšek - KŮŇReflexní přívěšek - LETADLOReflexní ponožky ZELENÉ, vel. 43-44Dětská reflexní vesta s obrázkem kuřátka - splňuje EN 1150"Visibo Mini" dětská reflexní vesta - XS

Skutečně se stalo:

Cyklosezóna – jak (ne)podcenit přípravu?

Jízda na kole přináší nejrůznější rizika. O to vážnější mohou být, pokud se cyklista při jízdě dostatečně nechrání. Ceny kvalitních pomůcek se ale pohybují…Zjistit více

Řidiči mohou pomocí jednoduchého triku až zdvojnásobit bezpečnou životnost svých pneumatik

Studie uskutečněná na zadání společnosti Nokian Tyres ukazuje, že počet opotřebených pneumatik na silnicích je znepokojivě vysoký. Řidiči obvykle kupují nové…Zjistit více

Emoce za volant nepatří

Každý člověk reaguje na vnější podněty odlišně, což je dáno jeho přirozenou osobností. Bohužel v silničním provozu jsou emoce řidiče často zdrojem nebezpečného…Zjistit více

Řidič Citroenu na Šumpersku přehlédl výstražná světla u přejezdu a střetl se s projíždějícím vlakem

Ke střetu osobního automobilu s vlakem vyjížděli v úterý 23. listopadu dopoledne šumperští dopravní policisté.Zjistit více

Bezpečnou viditelnost chodců posilují reflexní prvky

Podzimní, a ještě více zimní čas zvyšují riziko nehody motorových vozidel s chodci pohybujícími se z jakéhokoliv důvodů na silnici. Vedle podzimního západu…Zjistit více

Jízda v rizikových úsecích vyžaduje odpovědnost

Se zvýšeným provozem na českých silnicích roste také počet rizikových úseků, které jsou místem častých dopravních nehod s mnohdy fatálními následky. Zkušenosti…Zjistit více

Cyklisté stále podceňují povinné nošení přilby

Cyklistika jako sport či způsob dopravy je nejen v ČR na výrazném vzestupu. To může být důvod ke spokojenosti, avšak za předpokladu že bude dosažena maximální…Zjistit více

Řidič BMW přejel na Písecku do protisměru, kde se čelně střetl s Hyundaiem. V tom zemřela spolujezdkyně

Tragický předposlední prázdninový víkend bohužel pokračoval i v neděli odpoledne na Písecku. Po tři čtvrtě na tři odpoledne vyjížděli dopravní policisté ke…Zjistit více

Každou šestou dopravní nehodu zaviní nepozornost řidiče

Nepozornost či nevěnování se plně řízení vozidla patří dlouhodobě do pětice nejčastějších příčin dopravních nehod na silnicích v České republice. Důvodů, proč…Zjistit více