Bezpečnostní informační systém
Chodci
Bezpečná doprava > Chodci
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY

Pravidla a rady pro cyklisty a motoristy

Vždy, když se blíží cyklistická sezóna, je potřeba nepodcenit přípravu svého dopravního prostředku a pořádně se na sezónu připravit! Podívejte se na naše rady, tipy a triky jak se spolehlivě na cyklo sezonu připravit. 


Desatero pro chodce 

 1. Po chodníku choď vždy po pravé straně, pokud musíš jít pod silnici, choď vždy po levé straně a co nejvíce u kraje.
 2. Silnici přecházej v místech k tomu určených a označených.
 3. Pokud musíš přejít silnici mimo přechod, přecházej kolmo, co nejrychleji a tam, kde máš dobrý rozhled.
 4. Než začneš silnici přecházet, vždy se pořádně rozhlédni - nejlépe 3x, zaposlouchej se a poté rychle přejdi.
 5. Bezpečně přecházej a rozhlédni se i na vyznačeném přechodu, dobré je navázat oční kontakt s řidičem, pokud se k přechodu blíží auto.
 6. Na silnici ani v její blízkosti si nikdy nehraj.
 7. Chodec musí být dobře viděn, proto nos barevné oblečení s reflexními prvky.
 8. Chodec je součástí silničního provozu stejně jako řidič; i pro něj tedy platí pravidla silničního provozu.
 9. Chodec je i ten, kdo jede na kolečkových bruslích.
 10. Chodec musí být ohleduplný k ostatním účastníkům silničního provozu.


Desatero respektu cyklisté vs motorkáři 

 1. Řidiči, i cyklistům patří silnice, zde jsme si rovnými partnery.  Na vozovce neexistuje vztah král a poddaný, proto neopovrhuj cyklisty – respektujme se na silnicích. 
 2. Cyklisté, i vy přispívejte bezpečnosti všech v provozu. Dodržujte stanovená pravidla. 
 3. Řidiči, dej cyklistům šanci a míjej je v dostatečném rozestupu. Pokud míjíš cyklistu, dopřej mu rozestup 1,5 metru, pokud je to možné. Dojede tak bezpečně a spokojeně domů.
 4. Cyklisté, pokud silnici lemuje stezka pro cyklisty nebo je vyznačen, využij tyto možnosti než bezohledné pokračování po silnici v nevyznačeném prostoru. 
 5. Řidiči automobilů i vy jste také cyklisté. Cyklisté i vy jste také řidiči automobilů. Respektujte se, pomáhejte si a přispějte tak většímu bezpečí v silničním provozu. 
 6. Cyklisté, pokud jedete na výlet ve větší skupině. Vnímejte na silnici přítomnost motorových vozidel. Poskytněte jim vhodné podmínky pro předjíždění, jeďte spořádaně za sebou a ne vedle sebe. 
 7. Řidiči, myslete na to, že při míjení cyklistů působíte tlakovou vlnu a můžete cyklistu srazit. Nezapomeňte na to, zejména při míjení rodin s dětmi na kole. 
 8. Cyklisté, nehazardujte se svým životem a životy druhých. Pro přejezd, pozemní komunikace využijte místa k tomu určená nebo široké úseky s dostatečnou viditelností a sníženou úrovní provozu. V opačném případě může být následek fatální. 
 9. Řidiči, netrubte nadarmo na cyklisty. Nevhodné využití klaksonu může cyklistu vylekat a způsobit mu tak pád do vozovky, kde mu může hrozit smrtelný úraz. I když zrovna nesouhlasíš se způsobem jeho jízdy, dej si na čas, zkus se zklidnit. Jedno hloupé vytroubení za zničené životy nestojí. 
 10. Cyklisté, na přejezdech pro cyklisty NEMÁTE PŘEDNOST PŘED MOTOROVÝMI VOZIDLY! Nevynucujte si přednost za každou cenu tam, kde ji nemáte. Vyčkejte, až vás řidič motorového vozidla pustí a umožní Vám přejezd silnice. Jedno špatné rozhodnutí za vážné zranění nebo život NESTOJÍ! 


Desatero pro motorkáře 

 1. Musíš při jízdě na motocyklu použít přilbu, vhodné oblečení, pevnou obuv, rukavice.
 2. Nesmíš jet riskantně, nesmíš jet nepřiměřenou rychlostí.
 3. Musíš rychlost jízdy přizpůsobit stavu vozovky, hustotě provozu, počasí.
 4. Musíš počítat se slepými úhly zpětných zrcátek automobilů - když nevidíš zpětné zrcátko automobilu, řidič automobilu nevidí tebe.
 5. Musíš mít při předjíždění dostatečný boční odstup od automobilu.
 6. Nesmíš předjíždět zprava - to řidiči automobilů nečekají.
 7. Nesmíš předjíždět v nepřehledných místech.
 8. Měl by sis dávat pozor na "pasti". (spáry v mostech, nerovnosti na silnici, výluky, ...)
 9. Měl bys jezdit jen po trasách určených pro tvůj typ motocyklu. (Motorka nepatří do lesa.)
 10. Buď ohleduplný k sobě a k ostatním účastníkům silničního provozu. Chráníš tak život svůj i život ostatních.

Desatero pro cyklisty 

 1. Zkontroluj si povinnou a další užitečnou výbavu jízdního kola: přední a zadní světlo, přední, zadní a boční odrazky, blatníky, kryt řetězů, zvonek
 2. Zkontroluj stav pneumatik, funkčnost brzd a řetězu.
 3. Připrav si ochrannou přilbu - při pádu z kola hrozí velké nebezpečí úrazu hlavy.
 4. Zopakuj si dopravní značky, které musíš respektovat stejně jako i řidič aut.
 5. Vezmi si vhodné oblečení a obutí na jízdní kolo. Nevhodné jsou například volné dlouhé nohavice, vlající tkaničky apod.
 6. Doplň oblečení reflexními prvky - je důležité vidět, ale také být viděn - reflexní prvky jsou pro řidiče viditelné už na vzdálenost 200 metrů.
 7. Nezapomeň si také vzít batoh s potřebným vybavením. (pumpička, lepení, ...)
 8. Připrav si zabezpečení jízdního kola před odcizením, např. Řetěz se zámkem.
 9. Zopakuj si pravidla silničního provozu. (např.: Na přejezdu pro cyklisty nemáš přednost.)
 10. Pečlivě plánuj trasu, snaž se využít co nejbezpečnější cesty.

Na svojí bezpečnost je třeba myslet v každém případě. Není tedy od věci se podívat na možnosti pojištění Vás a Vašeho jízdního kola.

Na začátek května připravila pojišťovna Kooperativa výrazně vylepšené majetkové pojištění občanů. „Kromě navýšení většiny limitů plnění jsme řadou inovací podstatně posílili kvalitu pojistné ochrany a dále jsme například rozšířili asistenční služby o novou cykloasistenci,“ upozorňuje na nejdůležitější novinky Tomáš Reitermann, vedoucí Odboru pojištění občanů v Kooperativě.

Jedná se o cykloasistenci, kterou zdarma získají zákazníci Koopertivy, kteří mají svůj majetek pojištěný ve variantě KOMFORT. Toto pojištění Vám poskytuje technickou asistenci v případě nefunkčnosti jízdního kola nebo nehody - stačí zavolat a technik lehkou závadu opraví na místě, s náročnější opravou Vás odveze do servisu ve vzdálenosti do 50 km. Asistence funguje i v zahraničí do vzdálenosti 30 km od českých hranic. Limit plnění pro jeden asistenční zásah je 10 000 Kč, v případě nezletilé osoby dokonce 15 000 Kč. 

Více o možnostech pojištění se dozvíte ZDE.


Podívej se na fotky nebo videa:

Ty to zvládneš.cz - PORANĚNÍ HLAVY - IN-LINE brusleníTy to zvládneš.cz - VIDITELNOSTJízda na kole, bruslích, skateboarduBESIP - Bezpečnost na kole, na skateboardu nebo bruslíchTy to zvládneš.cz - CYKLISTIBESIP - Vidět a být viděnBESIP - CyklistaTy to zvládneš.cz - KOLAPS, SRDEČNÍ SELHÁNÍ - TANRPostup u dopravní nehody LIVE - ZáznamRizika v dopravěTy to zvládneš.cz - POZORNOSTTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda NEPOKLÁDEJ TELEFONTy to zvládneš.cz - MLADÍ ŘIDIČITy to zvládneš.cz - dopravní nehoda ZÁKLON HLAVYTy to zvládneš.cz - ALKOHOL A DROGYTy to zvládneš.cz - BEZPEČNÝ ODSTUPTy to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTTy to zvládneš.cz - CHODCI vs. TRAMVAJBESIP - Dopravní nehodaTy to zvládneš.cz - DÁLNICETy to zvládneš.cz - RIZIKOVÝ ÚSEKTy to zvládneš.cz - ÚNAVA ŘIDIČŮTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda KŘIKTy to zvládneš.cz - EMOCEBESIP - Následky dopravní nehodyTy to zvládneš.cz - ČASBESIP - Vidět a být viděnTy to zvládneš.cz - CHODCI NA SILNICITy to zvládneš.cz - BEZPEČNOSTNÍ PÁSYTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda PRVNÍ POMOCTy to zvládneš.cz - BEZPEČNÝ ODSTUPKrváceníTy to zvládneš.cz - AGRESIVITA ZA VOLANTEMTy to zvládneš.cz - RYCHLOSTTy to zvládneš.cz - ALKOHOL A DROGYBESIP - Letecká záchranná služba u nehodyKřikTy to zvládneš.cz - DÁLNICEVlastní bezpečnostNepokládej telefonDopravní nehoda...? TY TO ZVLÁDNEŠTy to zvládneš.cz - RIZIKOVÝ ÚSEKTy to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - SNADNÁ ZRANITELNOSTTy to zvládneš.cz - VIDĚT A BÝT VIDĚNTy to zvládneš.cz - BEZPEČNOSTNÍ PÁSYTy to zvládneš.cz - ÚNAVA ŘIDIČŮKouřPostup u dopravní nehodyTy to zvládneš.cz - JÍZDA V ZIMĚStres

Stáhni si:

Dopravní výchova - Kdo se na zastávce chová správně ?Dopravní výchova - Kdo se chová nebezpečně ?Dopravní výchova - Chůze po chodníkuDopravní výchova - Výbava kolaDopravní výchova - V autěDopravní výchova - Chování na zastávceDopravní výchova - Dopravní prostředkyDopravní výchova - Doprava ve městěDopravní výchova - ViditelnostDopravní výchova - Kdo se na silnici chová špatně ?Dopravní výchova - Nastupování do autaDopravní výchova - Chování na chodníkuDopravní výchova - Proč se děti na chodníku nechovají správně ?Dopravní výchova - Šifrovací strojDopravní výchova - Vystupování, nastupováníDopravní výchova - Zákaz vjezdu, hlavní komunikaceDopravní výchova - Umíš přecházet přechod ?Dopravní výchova - Dopravní prostředky - ZáchranářiDopravní výchova - Chování na koleDopravní výchova - Stezka pro chodce a pro cyklisty

Může se hodit:

Auto žluté - vestičkaDopravní výchova - sadaSemafor pro autaCyklistika - Bezpečnost bikeraDeskové hry - ZACHRAŇ SEPracovní listy - Dopravní výchovaNůž na bezpečnostní pásyDej přednost v jízděPracovní sešit - DOPRAVNÍ VÝCHOVAAuto modré - vestičkaSADA VÝUKOVÝCH KARETZatrub na ní! Ne tak nahlas!Semafor pro chodcePřechod pro chodce - pásCyklistika - Hnací ústrojíKřižovatka s vedlejší silnicíZákaz vjezduCyklistika - Kontrola brzdChodící autoParkoviště3M Reflexní přívěšek - splňuje EN13356Reflexní přívěšek smajlík žlutýReflexní dětská vesta - splňuje EN 1150Reflexní přívěšek - odrazka - medvídek žlutýDětská reflexní vesta s obrázkem vel.SDětská reflexní vesta s obrázkem hnědého medvídka - splňuje EN 1150Reflexní dětská vesta - splňuje EN 1150Sportovní tričko pánské - fluorescenční barva oranžová, vel. LDětská reflexní vesta s obrázkem - modrý měsíc s medvídkem - splňuje EN 1150Reflexní nažehlovací motivyReflexní postroj pro psy - ORANŽOVÝ - XS 40 cmReflexní dětská bezpečnostní vesta velikost MSportovní tričko PÁNSKÉ - fluorescenční barva žlutá XS - XXL3M Reflexní blikací páska bílá - splňuje EN 13356Reflexní samolepka - ovál, balení 5ksReflexní připínací odznakReflexní samolepka - srdíčko, balení 5ksReflexní tričko pro dospélé - velikost MDětská reflexní vesta s obrázkem vel.M

Skutečně se stalo:

Cyklosezóna – jak (ne)podcenit přípravu?

Jízda na kole přináší nejrůznější rizika. O to vážnější mohou být, pokud se cyklista při jízdě dostatečně nechrání. Ceny kvalitních pomůcek se ale pohybují…Zjistit více

Řidiči mohou pomocí jednoduchého triku až zdvojnásobit bezpečnou životnost svých pneumatik

Studie uskutečněná na zadání společnosti Nokian Tyres ukazuje, že počet opotřebených pneumatik na silnicích je znepokojivě vysoký. Řidiči obvykle kupují nové…Zjistit více

Emoce za volant nepatří

Každý člověk reaguje na vnější podněty odlišně, což je dáno jeho přirozenou osobností. Bohužel v silničním provozu jsou emoce řidiče často zdrojem nebezpečného…Zjistit více

Řidič Citroenu na Šumpersku přehlédl výstražná světla u přejezdu a střetl se s projíždějícím vlakem

Ke střetu osobního automobilu s vlakem vyjížděli v úterý 23. listopadu dopoledne šumperští dopravní policisté.Zjistit více

Bezpečnou viditelnost chodců posilují reflexní prvky

Podzimní, a ještě více zimní čas zvyšují riziko nehody motorových vozidel s chodci pohybujícími se z jakéhokoliv důvodů na silnici. Vedle podzimního západu…Zjistit více

Jízda v rizikových úsecích vyžaduje odpovědnost

Se zvýšeným provozem na českých silnicích roste také počet rizikových úseků, které jsou místem častých dopravních nehod s mnohdy fatálními následky. Zkušenosti…Zjistit více

Cyklisté stále podceňují povinné nošení přilby

Cyklistika jako sport či způsob dopravy je nejen v ČR na výrazném vzestupu. To může být důvod ke spokojenosti, avšak za předpokladu že bude dosažena maximální…Zjistit více

Každou šestou dopravní nehodu zaviní nepozornost řidiče

Nepozornost či nevěnování se plně řízení vozidla patří dlouhodobě do pětice nejčastějších příčin dopravních nehod na silnicích v České republice. Důvodů, proč…Zjistit více

Nepřipoutaný muž bez řidičáku a se zákazem řízení naboural s Peugeotem na Tachovsku do několika stromů. Nehodu nepřežil

Tachovští dopravní policisté přijali v pondělí oznámení o nehodě, ke které došlo kolem 20. hodiny na silnici mezi obcemi Brod nad Tichou a Lom u Tachova.Zjistit více