Bezpečnostní informační systém
Chodci
Bezpečná doprava > Chodci
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY

Pravidla a rady pro cyklisty a motoristy

Vždy, když se blíží cyklistická sezóna, je potřeba nepodcenit přípravu svého dopravního prostředku a pořádně se na sezónu připravit! Podívejte se na naše rady, tipy a triky jak se spolehlivě na cyklo sezonu připravit. 


Desatero pro chodce 

 1. Po chodníku choď vždy po pravé straně, pokud musíš jít pod silnici, choď vždy po levé straně a co nejvíce u kraje.
 2. Silnici přecházej v místech k tomu určených a označených.
 3. Pokud musíš přejít silnici mimo přechod, přecházej kolmo, co nejrychleji a tam, kde máš dobrý rozhled.
 4. Než začneš silnici přecházet, vždy se pořádně rozhlédni - nejlépe 3x, zaposlouchej se a poté rychle přejdi.
 5. Bezpečně přecházej a rozhlédni se i na vyznačeném přechodu, dobré je navázat oční kontakt s řidičem, pokud se k přechodu blíží auto.
 6. Na silnici ani v její blízkosti si nikdy nehraj.
 7. Chodec musí být dobře viděn, proto nos barevné oblečení s reflexními prvky.
 8. Chodec je součástí silničního provozu stejně jako řidič; i pro něj tedy platí pravidla silničního provozu.
 9. Chodec je i ten, kdo jede na kolečkových bruslích.
 10. Chodec musí být ohleduplný k ostatním účastníkům silničního provozu.


Desatero respektu cyklisté vs motorkáři 

 1. Řidiči, i cyklistům patří silnice, zde jsme si rovnými partnery.  Na vozovce neexistuje vztah král a poddaný, proto neopovrhuj cyklisty – respektujme se na silnicích. 
 2. Cyklisté, i vy přispívejte bezpečnosti všech v provozu. Dodržujte stanovená pravidla. 
 3. Řidiči, dej cyklistům šanci a míjej je v dostatečném rozestupu. Pokud míjíš cyklistu, dopřej mu rozestup 1,5 metru, pokud je to možné. Dojede tak bezpečně a spokojeně domů.
 4. Cyklisté, pokud silnici lemuje stezka pro cyklisty nebo je vyznačen, využij tyto možnosti než bezohledné pokračování po silnici v nevyznačeném prostoru. 
 5. Řidiči automobilů i vy jste také cyklisté. Cyklisté i vy jste také řidiči automobilů. Respektujte se, pomáhejte si a přispějte tak většímu bezpečí v silničním provozu. 
 6. Cyklisté, pokud jedete na výlet ve větší skupině. Vnímejte na silnici přítomnost motorových vozidel. Poskytněte jim vhodné podmínky pro předjíždění, jeďte spořádaně za sebou a ne vedle sebe. 
 7. Řidiči, myslete na to, že při míjení cyklistů působíte tlakovou vlnu a můžete cyklistu srazit. Nezapomeňte na to, zejména při míjení rodin s dětmi na kole. 
 8. Cyklisté, nehazardujte se svým životem a životy druhých. Pro přejezd, pozemní komunikace využijte místa k tomu určená nebo široké úseky s dostatečnou viditelností a sníženou úrovní provozu. V opačném případě může být následek fatální. 
 9. Řidiči, netrubte nadarmo na cyklisty. Nevhodné využití klaksonu může cyklistu vylekat a způsobit mu tak pád do vozovky, kde mu může hrozit smrtelný úraz. I když zrovna nesouhlasíš se způsobem jeho jízdy, dej si na čas, zkus se zklidnit. Jedno hloupé vytroubení za zničené životy nestojí. 
 10. Cyklisté, na přejezdech pro cyklisty NEMÁTE PŘEDNOST PŘED MOTOROVÝMI VOZIDLY! Nevynucujte si přednost za každou cenu tam, kde ji nemáte. Vyčkejte, až vás řidič motorového vozidla pustí a umožní Vám přejezd silnice. Jedno špatné rozhodnutí za vážné zranění nebo život NESTOJÍ! 


Desatero pro motorkáře 

 1. Musíš při jízdě na motocyklu použít přilbu, vhodné oblečení, pevnou obuv, rukavice.
 2. Nesmíš jet riskantně, nesmíš jet nepřiměřenou rychlostí.
 3. Musíš rychlost jízdy přizpůsobit stavu vozovky, hustotě provozu, počasí.
 4. Musíš počítat se slepými úhly zpětných zrcátek automobilů - když nevidíš zpětné zrcátko automobilu, řidič automobilu nevidí tebe.
 5. Musíš mít při předjíždění dostatečný boční odstup od automobilu.
 6. Nesmíš předjíždět zprava - to řidiči automobilů nečekají.
 7. Nesmíš předjíždět v nepřehledných místech.
 8. Měl by sis dávat pozor na "pasti". (spáry v mostech, nerovnosti na silnici, výluky, ...)
 9. Měl bys jezdit jen po trasách určených pro tvůj typ motocyklu. (Motorka nepatří do lesa.)
 10. Buď ohleduplný k sobě a k ostatním účastníkům silničního provozu. Chráníš tak život svůj i život ostatních.

Desatero pro cyklisty 

 1. Zkontroluj si povinnou a další užitečnou výbavu jízdního kola: přední a zadní světlo, přední, zadní a boční odrazky, blatníky, kryt řetězů, zvonek
 2. Zkontroluj stav pneumatik, funkčnost brzd a řetězu.
 3. Připrav si ochrannou přilbu - při pádu z kola hrozí velké nebezpečí úrazu hlavy.
 4. Zopakuj si dopravní značky, které musíš respektovat stejně jako i řidič aut.
 5. Vezmi si vhodné oblečení a obutí na jízdní kolo. Nevhodné jsou například volné dlouhé nohavice, vlající tkaničky apod.
 6. Doplň oblečení reflexními prvky - je důležité vidět, ale také být viděn - reflexní prvky jsou pro řidiče viditelné už na vzdálenost 200 metrů.
 7. Nezapomeň si také vzít batoh s potřebným vybavením. (pumpička, lepení, ...)
 8. Připrav si zabezpečení jízdního kola před odcizením, např. Řetěz se zámkem.
 9. Zopakuj si pravidla silničního provozu. (např.: Na přejezdu pro cyklisty nemáš přednost.)
 10. Pečlivě plánuj trasu, snaž se využít co nejbezpečnější cesty.

Na svojí bezpečnost je třeba myslet v každém případě. Není tedy od věci se podívat na možnosti pojištění Vás a Vašeho jízdního kola.

Na začátek května připravila pojišťovna Kooperativa výrazně vylepšené majetkové pojištění občanů. „Kromě navýšení většiny limitů plnění jsme řadou inovací podstatně posílili kvalitu pojistné ochrany a dále jsme například rozšířili asistenční služby o novou cykloasistenci,“ upozorňuje na nejdůležitější novinky Tomáš Reitermann, vedoucí Odboru pojištění občanů v Kooperativě.

Jedná se o cykloasistenci, kterou zdarma získají zákazníci Koopertivy, kteří mají svůj majetek pojištěný ve variantě KOMFORT. Toto pojištění Vám poskytuje technickou asistenci v případě nefunkčnosti jízdního kola nebo nehody - stačí zavolat a technik lehkou závadu opraví na místě, s náročnější opravou Vás odveze do servisu ve vzdálenosti do 50 km. Asistence funguje i v zahraničí do vzdálenosti 30 km od českých hranic. Limit plnění pro jeden asistenční zásah je 10 000 Kč, v případě nezletilé osoby dokonce 15 000 Kč. 

Více o možnostech pojištění se dozvíte ZDE.


Podívej se na fotky nebo videa:

Ty to zvládneš.cz - KOLAPS, SRDEČNÍ SELHÁNÍ - TANRTy to zvládneš.cz - CYKLISTIPostup u dopravní nehody LIVE - ZáznamBESIP - Vidět a být viděnRizika v dopravěBESIP - CyklistaBESIP - Bezpečnost na kole, na skateboardu nebo bruslíchTy to zvládneš.cz - VIDITELNOSTJízda na kole, bruslích, skateboarduTy to zvládneš.cz - PORANĚNÍ HLAVY - IN-LINE brusleníPostup u dopravní nehody LIVE - ZáznamTy to zvládneš.cz - BEZPEČNOSTNÍ PÁSYTy to zvládneš.cz - ETIKA NA SILNICÍCH (Dlouhá verze)Ty to zvládneš.cz - CHODEC vs. NEPOZORNÝ ŘIDIČBESIP - Bezpečnostní prvky v autěBESIP - Rychlost a brzdná dráhaTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda PRVNÍ POMOCBESIP - Vidět a být viděnTy to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTTy to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮTy to zvládneš.cz - NÁLEDÍTy to zvládneš.cz - MLADÍ ŘIDIČITy to zvládneš.cz - DROGY ZA VOLANTEMTy to zvládneš.cz - ŽELEZNIČNÍ PŘEJEZDYTy to zvládneš.cz - CHODCI NA SILNICITy to zvládneš.cz - TRAMVAJE vs. AUTATy to zvládneš.cz - VIDĚT A BÝT VIDĚNBESIP - Následky dopravní nehodyTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda ZÁKLON HLAVYTy to zvládneš.cz - POZORNOSTDopravní nehoda...? TY TO ZVLÁDNEŠTy to zvládneš.cz - BEZPEČNOSTNÍ PÁSYTy to zvládneš.cz - MOTORKÁŘITy to zvládneš.cz - NÁLEDÍTy to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - ZRÁDNÁ RYCHLOSTKouřTy to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮTy to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTBezpečnost blízkýchTy to zvládneš.cz - DÁLNICETy to zvládneš.cz - ETIKA NA SILNICÍCH (Dlouhá verze)Ty to zvládneš.cz - AGRESIVITA ZA VOLANTEMTy to zvládneš.cz - MLADÍ ŘIDIČIBESIP - Následky dopravní nehodyZáklon hlavyTy to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - SNADNÁ ZRANITELNOSTPáteřTy to zvládneš.cz - DOVOLENÁ A DLOUHÉ CESTYTy to zvládneš.cz - RYCHLOSTTy to zvládneš.cz - ŽELEZNIČNÍ PŘEJEZDY

Stáhni si:

Dopravní výchova - Koho policisté pochválí ?Dopravní výchova - KřižovatkaDopravní výchova - Vidět a být viděnDopravní výchova - Přecházení silnice 2Dopravní výchova - Kolo a jeho součástiDopravní výchova - Kdo se na silnici chová špatně ?Dopravní výchova -Přecházení kolejíDopravní výchova - Poznáš dopravní značky?Dopravní výchova - Kudy bys šel ?Dopravní výchova - KolejeDopravní výchova - Chování ve vlakuDopravní výchova - PřechodDopravní výchova - Umíš přecházet přechod ?Dopravní výchova - Chůze po silnici/chodníkuDopravní výchova - Kdo se chová nebezpečně ?Dopravní výchova - Vidět a být viděnDopravní výchova - Chování na chodníkuDopravní výchova - Dopravní prostředky - ZáchranářiDopravní výchova - Přecházení silnice

Může se hodit:

STOPZákaz předjížděníPozor děti!Auto červené - vestička15 ks pr. sešitů - DOPRAVNÍ VÝCHOVAPolicejní plácačkaAgresivita zabíjí - MatkaElektrokoloběžkyAgresivita zabíjí - KamionPřechod pro chodce - pásCyklistika - Hnací ústrojíDeskové hry - DOPRAVNÍ VÝCHOVAMotorkáři - Kontrola brzd a olejeSemafor pro autaTvoje bába je úzká! Objeď to!Dopravní výchova - sadaCyklistika - Bezpečnost bikeraPracovní listy - Dopravní výchovaHASÍCÍ SPREJ PYROCOOL Auto žluté - vestička3M Reflexní přívěšek - splňuje EN13356Reflexní vesta pro dospělé žlutá vel. XXL EN ISO 20471:2013Reflexní taška zelenáReflexní taška hnědáReflexní přívěšek smajlíkVyšívané nažehlovací obrázky střední - žirafa růžová"Brux" reflexní přívěšek na klíčeReflexní ponožky ZELENÉ3M reflexní potah na cyklistickou přilbuVyšívané nažehlovací obrázky velké - žížala modráReflexní přívěšek - BAGRReflexní přívěšek - ČTYŘLÍSTEKSportovní tričko dámské - fluorescenční barva oranžová, vel. XLReflexní přívěšek strašidýlkoDětská reflexní vesta - 3 reflexní pruhy ŽLUTÁ - S/MDětská reflexní vesta s obrázkem vel.MNažehlovací aplikace velké - opičkaVyšívané nažehlovací obrázky střední - žirafa hnědáSportovní tričko dámské - fluorescenční barva oranžová, vel. S

Skutečně se stalo:

Cyklosezóna – jak (ne)podcenit přípravu?

Jízda na kole přináší nejrůznější rizika. O to vážnější mohou být, pokud se cyklista při jízdě dostatečně nechrání. Ceny kvalitních pomůcek se ale pohybují…Zjistit více

Řidiči mohou pomocí jednoduchého triku až zdvojnásobit bezpečnou životnost svých pneumatik

Studie uskutečněná na zadání společnosti Nokian Tyres ukazuje, že počet opotřebených pneumatik na silnicích je znepokojivě vysoký. Řidiči obvykle kupují nové…Zjistit více

Emoce za volant nepatří

Každý člověk reaguje na vnější podněty odlišně, což je dáno jeho přirozenou osobností. Bohužel v silničním provozu jsou emoce řidiče často zdrojem nebezpečného…Zjistit více

Řidič Citroenu na Šumpersku přehlédl výstražná světla u přejezdu a střetl se s projíždějícím vlakem

Ke střetu osobního automobilu s vlakem vyjížděli v úterý 23. listopadu dopoledne šumperští dopravní policisté.Zjistit více

Bezpečnou viditelnost chodců posilují reflexní prvky

Podzimní, a ještě více zimní čas zvyšují riziko nehody motorových vozidel s chodci pohybujícími se z jakéhokoliv důvodů na silnici. Vedle podzimního západu…Zjistit více

Jízda v rizikových úsecích vyžaduje odpovědnost

Se zvýšeným provozem na českých silnicích roste také počet rizikových úseků, které jsou místem častých dopravních nehod s mnohdy fatálními následky. Zkušenosti…Zjistit více

Cyklisté stále podceňují povinné nošení přilby

Cyklistika jako sport či způsob dopravy je nejen v ČR na výrazném vzestupu. To může být důvod ke spokojenosti, avšak za předpokladu že bude dosažena maximální…Zjistit více

Každou šestou dopravní nehodu zaviní nepozornost řidiče

Nepozornost či nevěnování se plně řízení vozidla patří dlouhodobě do pětice nejčastějších příčin dopravních nehod na silnicích v České republice. Důvodů, proč…Zjistit více

Nepřipoutaný muž bez řidičáku a se zákazem řízení naboural s Peugeotem na Tachovsku do několika stromů. Nehodu nepřežil

Tachovští dopravní policisté přijali v pondělí oznámení o nehodě, ke které došlo kolem 20. hodiny na silnici mezi obcemi Brod nad Tichou a Lom u Tachova.Zjistit více