Bezpečnostní informační systém
Motorky
Bezpečná doprava > Motorky
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY

1,5 m pro cyklisty, chování cyklistů a motoristů v silničním provozu

Chování cyklistů a motoristů v silničním provozu je velmi důležité téma. Bohužel zde fráze: „tady jde o život „ má své místo a skutečně dochází k situacím, při kterých umírají lidé. Není tajemstvím, že tyto dvě skupiny mohou vytvářet jakési protipóly, ale vzájemná animozita těchto skupin žádné pozitivní věci nepřinese. Cyklisté se na silnicích mohou cítit nekomfortně a ohroženě. Cyklisté zcela jistě patří mezi nejohroženější skupinu v rámci silničního provozu a jsou obětmi tisíců dopravních nehod ročně. Cyklisté mohou vnímat motoristy jako hrozbu, která jim svým bezohledným a nebezpečným manévrováním může způsobit újmu. 

Bohužel, ne všichni cyklisté se chovají na silnici příkladně a často sami sebe vystavují nebezpečí. Pro motoristy se pak tedy mohou stát také potenciálním nebezpečím. Řada cyklistů nerespektuje jim stanovená pravidla silničního provozu. Jedním z příkladů může být skupinová jízda, kdy cyklisté jedou vedle sebe nikoliv za sebou a ignorují přítomnost motorových vozidel. Motoristům tak značně ztěžují jejich míjení a vystavují všechny možnému nebezpečí. Mezi další příklady patří časté nevyužití stezky pro cyklisty nebo cyklokoridoru, ale bezohledné pokračování po silnici či nevhodná volba míst pro přejezd pozemní komunikace. Obě skupiny se tak dopouštějí rizikového chování na silnicích.

Cyklisté i motoristé jsou účastníci silničního provozu stejnou měrou a je potřeba, aby se navzájem na silnici respektovali. Aby hledali kompromisní řešení, která budou vhodná a vyhovující pro obě skupiny. Cílem obou skupin by nemělo být prohlubovat vzájemnou nevraživost, ale naopak se spojovat.

Tak je nutné nahlížet i na nový zákon, který prozatím schválila poslanecká sněmovna. Řidiči vozidel budou muset při předjíždění míjet cyklistu minimálně ve vzdálenosti 1,5 metru. Tam, kde bude povolena rychlost 30 kilometrů za hodinu, bude muset předjíždějící řidič dodržet vzdálenost nejméně jeden metr. Schválený zákon má jistě přispět k větší ochraně a bezpečnosti cyklistů. Reaguje tak nejen na běžný příklad ze zahraničí, kde je tato vzdálenost míjení běžnou praxí, ale i na preventivní kampaně, které zdůrazňují potřebu větší bezpečnosti a respektu na silnicích. Jako např. kampaň Romana Kreuzigera 1,5m.  Cílem tak není perzekuce motoristů a omezování jejích práv na silnici, ale o vzájemném respektování a posilování vztahů mezi oběma cílovými skupinami. Schválený zákon je tak symbolickým gestem, které vede k větší podpoře bezpečí pro cyklisty ovšem se zdůrazněním a předpokladem, že i sám cyklista bude dodržovat jemu stanovená pravidla v silničním provozu a sám bude aktivně podporovat bezpečnost svoji tak i ostatních účastníků silničního provozu.

Zamyslete se sami, jaké je vaše chování a reakce v silničním provozu už jako cyklisty nebo řidiče automobilu. Podívejte se na níže rady a tipy jak své chování na silnici zlepšit.


 

Desatero k respektu mezi cyklisty a motoristy

1. Řidiči, i cyklistům patří silnice, zde jsme si rovnými partnery.  Na vozovce neexistuje vztah král a poddaný, proto neopovrhuj cyklisty – respektujme se na silnicích. 


2. Cyklisté, i vy přispívejte bezpečnosti všech v provozu. Dodržujte stanovená pravidla. 


3. Řidiči, dej cyklistům šanci a míjej je v dostatečném rozestupu. Pokud míjíš cyklistu, dopřej mu rozestup 1,5 metru, pokud je to možné. Dojede tak bezpečně a spokojeně domů.


4. Cyklisté, pokud silnici lemuje stezka pro cyklisty nebo je vyznačen cyklokoridor, využij tyto možnosti než bezohledné pokračování po silnici v nevyznačeném prostoru. 


5. Řidiči automobilů i vy jste také cyklisté. Cyklisté i vy jste také řidiči automobilů. Respektujte se, pomáhejte si a přispějte tak většímu bezpečí v silničním provozu. 


6. Cyklisté, pokud jedete na výlet ve větší skupině. Vnímejte na silnici přítomnost motorových vozidel. Poskytněte jim vhodné podmínky pro předjíždění, jeďte spořádaně za sebou a ne vedle sebe. 


7. Řidiči, myslete na to, že při míjení cyklistů působíte tlakovou vlnu a můžete cyklistu srazit. Nezapomeňte na to, zejména při míjení rodin s dětmi na kole. 


8. Cyklisté, nehazardujte se svým životem a životy druhých. Pro přejezd, pozemní komunikace využijte místa k tomu určená nebo široké úseky s dostatečnou viditelností a sníženou úrovní provozu. V opačném případě může být následek fatální. 


9. Řidiči, netrubte nadarmo na cyklisty. Nevhodné využití klaksonu může cyklistu vylekat a způsobit mu tak pád do vozovky, kde mu může hrozit smrtelný úraz. I když zrovna nesouhlasíš se způsobem jeho jízdy, dej si na čas, zkus se zklidnit. Jedno hloupé vytroubení za zničené životy nestojí. 


10. Cyklisté, na přejezdech pro cyklisty NEMÁTE PŘEDNOST PŘED MOTOROVÝMI VOZIDLY! Nevynucujte si přednost za každou cenu tam, kde ji nemáte. Vyčkejte, až vás řidič motorového vozidla pustí a umožní Vám přejezd silnice. Jedno špatné rozhodnutí za vážné zranění nebo život NESTOJÍ! Zdroje: 

LANDMANOVÁ, Dana. Cyklisté a jejich povinnosti [online]. V Plzni: Policie ČR, 2012 [cit. 2021-04-23]. Dostupné z: https://www.policie.cz/clanek/cykliste-a-jejich-povinnosti.aspx

1,5 metru [online]. Plzeň: KREUZIGER Project, 2021 [cit. 2021-04-23]. Dostupné z: https://www.jedenapulmetru.cz/

Besip [online]. ČR: Besip, 2021 [cit. 2021-04-23]. Dostupné z: https://www.ibesip.cz/Podívej se na fotky nebo videa:

BESIP - Dopravní nehodaTy to zvládneš.cz - BEZPEČNÝ ODSTUPTy to zvládneš.cz - CHODEC vs. NEPOZORNÝ ŘIDIČTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda ZÁKLON HLAVYTy to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮBESIP - Vidět a být viděnTy to zvládneš.cz - VIDĚT A BÝT VIDĚNTy to zvládneš.cz - POZORNOSTTy to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTTy to zvládneš.cz - ČASTy to zvládneš.cz - DÁLNICETy to zvládneš.cz - AGRESIVITA ZA VOLANTEMTy to zvládneš.cz - DOVOLENÁ A DLOUHÉ CESTYTy to zvládneš.cz - JÍZDA V ZIMĚTy to zvládneš.cz - RIZIKOVÝ ÚSEKBESIP - Následky dopravní nehodyTy to zvládneš.cz - ETIKA NA SILNICÍCH (Dlouhá verze)BESIP - Křižovatky, obytná a pěší zónaBESIP - Železniční přejezdyTy to zvládneš.cz - DROGY ZA VOLANTEMTy to zvládneš.cz - ÚNAVA ŘIDIČŮBESIP - Následky dopravní nehodyPostup u dopravní nehodyTy to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮTy to zvládneš.cz - ČASPáteřTy to zvládneš.cz - skutečný příběhTy to zvládneš.cz - ALKOHOL A DROGYTy to zvládneš.cz - ETIKA NA SILNICÍCH (Dlouhá verze)Ty to zvládneš.cz - BEZPEČNÝ ODSTUPBezpečnost blízkýchTy to zvládneš.cz - JÍZDA V ZIMĚTy to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - ZRÁDNÁ RYCHLOSTTy to zvládneš.cz - POZORNOSTZáklon hlavyTy to zvládneš.cz - MLADÍ ŘIDIČITy to zvládneš.cz - TRAMVAJE vs. AUTAVlastní bezpečnostTy to zvládneš.cz - DÁLNICETy to zvládneš.cz - MOTORKY NA SILNICI

Stáhni si:

Dopravní výchova - Jízda na koleDopravní výchova - ViditelnostDopravní výchova - Stezka pro chodce a pro cyklistyDopravní výchova - Vystupování z autaDopravní výchova - Kolo a jeho součástiDopravní výchova - Vybarvi si obrázek; Je chování správné ?Dopravní výchova - Chování na zastávceDopravní výchova - Dopravní značkyDopravní výchova - ŽelezniceDopravní výchova - Cestování v hromadných dopravních prostředcíchDopravní výchova - SemaforDopravní výchova - šifrovací strojDopravní výchova - Dopravní značkyDopravní výchova - SemaforDopravní výchova - Přecházení přechoduDopravní výchova - KvartetoDopravní výchova - Vystupování, nastupováníDopravní výchova - KolejeDopravní výchova - ViditelnostDopravní výchova - Kdo se chová špatně?

Může se hodit:

Agresivita zabíjí - KamionCyklistika - Bezpečnost bikeraCyklistika - Kontrola brzdParkovištěSTOPCyklistika - Kontrola plášťů, duší a bezpečnostní výbavyMotorkáři - Kontrola brzd a olejePozor děti!Agresivita zabíjí - MatkaHlavní silniceDeskové hry - ZACHRAŇ SEDeskové hry - DOPRAVNÍ VÝCHOVATvoje bába je úzká! Objeď to!Tvař se, že ti každej dluží!Pracovní listy - Dopravní výchovaPřechod pro chodce - pásNůž na bezpečnostní pásyHASÍCÍ SPREJ PYROCOOL SADA VÝUKOVÝCH KARETSemafor pro chodceReflexní samolepka plamínek - oranžový, balení 5ks3M Reflexní přívěšek - splňuje EN13356Dětská reflexní vesta s obrázkem vel.MReflexní samonavíjecí páska s ozdobou kytička oranžováReflexní samonavíjecí páska s ozdobou kytička modráReflexní šátek - žlutýReflexní přívěšek - odrazka - medvídek bílý3M Reflexní přívěšek - splňuje EN13356Sportovní reflexní pouzdro na mobilSportovní tričko dámské - fluorescenční barva oranžová, vel. MReflexní samolepka - ruka oranžováReflexní samolepky - smajlíkAbrax přívěšek na klíčeReflexní ponožky ORANŽOVÉ, vel. 43-44Vyšívané nažehlovací obrázky střední - žirafa hnědáReflexní ponožky ČERVENÉ, vel. 39-40

Skutečně se stalo:

Jízda v rizikových úsecích vyžaduje odpovědnost

Se zvýšeným provozem na českých silnicích roste také počet rizikových úseků, které jsou místem častých dopravních nehod s mnohdy fatálními následky. Zkušenosti…Zjistit více

Při střetu s Volkswagenem v Trutnově byl vážně zraněn 83letý chodec

Dne 18. října, krátce před 7. hodinou ranní, došlo na křižovatce u čerpací stanice Robin Oil v Trutnově ke střetu osobního vozidla značky VW Transporter s…Zjistit více

Řidič Karoqu srazil na Zlínsku dítě na koloběžce. To skončilo s těžkým zraněním v nemocnici

Dopravní policisté od nedělního podvečera prověřují závažnou dopravní nehodu, k níž došlo v obci Petrůvka na Zlínsku. Řidič osobního vozidla tady srazil…Zjistit více

Na chodníku v Hradci Králové došlo ke střetu mopedu s jízdním kolem. Oba aktéři jsou podezřelí hned z několika přestupků

V úterý 5.10. krátce před 18. hodinou jsme byli přivoláni do ulice Mrštíkova v Hradci Králové k dopravní nehodě, při které se měla střetnout koloběžka s jízdním…Zjistit více

Dodávka v Hradci Králové skončila po nehodě na betonovém bloku

V Hradci Králové na Resslově ulici dne 6.10., krátce před polednem, havarovalo nákladní vozidlo.Zjistit více

Cyklisté stále podceňují povinné nošení přilby

Cyklistika jako sport či způsob dopravy je nejen v ČR na výrazném vzestupu. To může být důvod ke spokojenosti, avšak za předpokladu že bude dosažena maximální…Zjistit více

Octavii na Šumpersku zastavil sloup vysokého napětí

Všechny složky integrovaného záchranného systému, strážníky zábřežské městské policie, ale i pracovníky energetické společnosti zaměstnala v pátek 3. září před…Zjistit více

Dvě víkendové tragické nehody v Karlovarském kraji

V sobotu 4. září letošního roku došlo kolem šesté hodiny ranní k tragické dopravní nehodě poblíž přehradní nádrže Skalka na Chebsku. K té mělo dojít tak, že…Zjistit více

Při střetu dvou motocyklů na Teplicku zemřela motorkářka

Hasiči ze stanice Teplice zasahovali ve čtvrtek odpoledne u tragické dopravní nehody na silnici č. 63 u Rtyně nad Bílinou.Zjistit více