Bezpečnostní informační systém
Motorky
Bezpečná doprava > Motorky
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY

Pravidla a rady pro cyklisty a motoristy

Vždy, když se blíží cyklistická sezóna, je potřeba nepodcenit přípravu svého dopravního prostředku a pořádně se na sezónu připravit! Podívejte se na naše rady, tipy a triky jak se spolehlivě na cyklo sezonu připravit. 


Desatero pro chodce 

 1. Po chodníku choď vždy po pravé straně, pokud musíš jít pod silnici, choď vždy po levé straně a co nejvíce u kraje.
 2. Silnici přecházej v místech k tomu určených a označených.
 3. Pokud musíš přejít silnici mimo přechod, přecházej kolmo, co nejrychleji a tam, kde máš dobrý rozhled.
 4. Než začneš silnici přecházet, vždy se pořádně rozhlédni - nejlépe 3x, zaposlouchej se a poté rychle přejdi.
 5. Bezpečně přecházej a rozhlédni se i na vyznačeném přechodu, dobré je navázat oční kontakt s řidičem, pokud se k přechodu blíží auto.
 6. Na silnici ani v její blízkosti si nikdy nehraj.
 7. Chodec musí být dobře viděn, proto nos barevné oblečení s reflexními prvky.
 8. Chodec je součástí silničního provozu stejně jako řidič; i pro něj tedy platí pravidla silničního provozu.
 9. Chodec je i ten, kdo jede na kolečkových bruslích.
 10. Chodec musí být ohleduplný k ostatním účastníkům silničního provozu.


Desatero respektu cyklisté vs motorkáři 

 1. Řidiči, i cyklistům patří silnice, zde jsme si rovnými partnery.  Na vozovce neexistuje vztah král a poddaný, proto neopovrhuj cyklisty – respektujme se na silnicích. 
 2. Cyklisté, i vy přispívejte bezpečnosti všech v provozu. Dodržujte stanovená pravidla. 
 3. Řidiči, dej cyklistům šanci a míjej je v dostatečném rozestupu. Pokud míjíš cyklistu, dopřej mu rozestup 1,5 metru, pokud je to možné. Dojede tak bezpečně a spokojeně domů.
 4. Cyklisté, pokud silnici lemuje stezka pro cyklisty nebo je vyznačen, využij tyto možnosti než bezohledné pokračování po silnici v nevyznačeném prostoru. 
 5. Řidiči automobilů i vy jste také cyklisté. Cyklisté i vy jste také řidiči automobilů. Respektujte se, pomáhejte si a přispějte tak většímu bezpečí v silničním provozu. 
 6. Cyklisté, pokud jedete na výlet ve větší skupině. Vnímejte na silnici přítomnost motorových vozidel. Poskytněte jim vhodné podmínky pro předjíždění, jeďte spořádaně za sebou a ne vedle sebe. 
 7. Řidiči, myslete na to, že při míjení cyklistů působíte tlakovou vlnu a můžete cyklistu srazit. Nezapomeňte na to, zejména při míjení rodin s dětmi na kole. 
 8. Cyklisté, nehazardujte se svým životem a životy druhých. Pro přejezd, pozemní komunikace využijte místa k tomu určená nebo široké úseky s dostatečnou viditelností a sníženou úrovní provozu. V opačném případě může být následek fatální. 
 9. Řidiči, netrubte nadarmo na cyklisty. Nevhodné využití klaksonu může cyklistu vylekat a způsobit mu tak pád do vozovky, kde mu může hrozit smrtelný úraz. I když zrovna nesouhlasíš se způsobem jeho jízdy, dej si na čas, zkus se zklidnit. Jedno hloupé vytroubení za zničené životy nestojí. 
 10. Cyklisté, na přejezdech pro cyklisty NEMÁTE PŘEDNOST PŘED MOTOROVÝMI VOZIDLY! Nevynucujte si přednost za každou cenu tam, kde ji nemáte. Vyčkejte, až vás řidič motorového vozidla pustí a umožní Vám přejezd silnice. Jedno špatné rozhodnutí za vážné zranění nebo život NESTOJÍ! 


Desatero pro motorkáře 

 1. Musíš při jízdě na motocyklu použít přilbu, vhodné oblečení, pevnou obuv, rukavice.
 2. Nesmíš jet riskantně, nesmíš jet nepřiměřenou rychlostí.
 3. Musíš rychlost jízdy přizpůsobit stavu vozovky, hustotě provozu, počasí.
 4. Musíš počítat se slepými úhly zpětných zrcátek automobilů - když nevidíš zpětné zrcátko automobilu, řidič automobilu nevidí tebe.
 5. Musíš mít při předjíždění dostatečný boční odstup od automobilu.
 6. Nesmíš předjíždět zprava - to řidiči automobilů nečekají.
 7. Nesmíš předjíždět v nepřehledných místech.
 8. Měl by sis dávat pozor na "pasti". (spáry v mostech, nerovnosti na silnici, výluky, ...)
 9. Měl bys jezdit jen po trasách určených pro tvůj typ motocyklu. (Motorka nepatří do lesa.)
 10. Buď ohleduplný k sobě a k ostatním účastníkům silničního provozu. Chráníš tak život svůj i život ostatních.

Desatero pro cyklisty 

 1. Zkontroluj si povinnou a další užitečnou výbavu jízdního kola: přední a zadní světlo, přední, zadní a boční odrazky, blatníky, kryt řetězů, zvonek
 2. Zkontroluj stav pneumatik, funkčnost brzd a řetězu.
 3. Připrav si ochrannou přilbu - při pádu z kola hrozí velké nebezpečí úrazu hlavy.
 4. Zopakuj si dopravní značky, které musíš respektovat stejně jako i řidič aut.
 5. Vezmi si vhodné oblečení a obutí na jízdní kolo. Nevhodné jsou například volné dlouhé nohavice, vlající tkaničky apod.
 6. Doplň oblečení reflexními prvky - je důležité vidět, ale také být viděn - reflexní prvky jsou pro řidiče viditelné už na vzdálenost 200 metrů.
 7. Nezapomeň si také vzít batoh s potřebným vybavením. (pumpička, lepení, ...)
 8. Připrav si zabezpečení jízdního kola před odcizením, např. Řetěz se zámkem.
 9. Zopakuj si pravidla silničního provozu. (např.: Na přejezdu pro cyklisty nemáš přednost.)
 10. Pečlivě plánuj trasu, snaž se využít co nejbezpečnější cesty.

Na svojí bezpečnost je třeba myslet v každém případě. Není tedy od věci se podívat na možnosti pojištění Vás a Vašeho jízdního kola.

Na začátek května připravila pojišťovna Kooperativa výrazně vylepšené majetkové pojištění občanů. „Kromě navýšení většiny limitů plnění jsme řadou inovací podstatně posílili kvalitu pojistné ochrany a dále jsme například rozšířili asistenční služby o novou cykloasistenci,“ upozorňuje na nejdůležitější novinky Tomáš Reitermann, vedoucí Odboru pojištění občanů v Kooperativě.

Jedná se o cykloasistenci, kterou zdarma získají zákazníci Koopertivy, kteří mají svůj majetek pojištěný ve variantě KOMFORT. Toto pojištění Vám poskytuje technickou asistenci v případě nefunkčnosti jízdního kola nebo nehody - stačí zavolat a technik lehkou závadu opraví na místě, s náročnější opravou Vás odveze do servisu ve vzdálenosti do 50 km. Asistence funguje i v zahraničí do vzdálenosti 30 km od českých hranic. Limit plnění pro jeden asistenční zásah je 10 000 Kč, v případě nezletilé osoby dokonce 15 000 Kč. 

Více o možnostech pojištění se dozvíte ZDE.


Podívej se na fotky nebo videa:

Ty to zvládneš.cz - PORANĚNÍ HLAVY - IN-LINE brusleníBESIP - Vidět a být viděnRizika v dopravěJízda na kole, bruslích, skateboarduTy to zvládneš.cz - KOLAPS, SRDEČNÍ SELHÁNÍ - TANRTy to zvládneš.cz - CYKLISTIBESIP - Bezpečnost na kole, na skateboardu nebo bruslíchBESIP - CyklistaTy to zvládneš.cz - ALKOHOL A DROGYTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda BEZPEČNOST BLÍZKÝCHTy to zvládneš.cz - JÍZDA V ZIMĚTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda ZÁKLON HLAVYTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda STRESTy to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda PRVNÍ POMOCTy to zvládneš.cz - ETIKA NA SILNICÍCHTy to zvládneš.cz - BEZPEČNOSTNÍ PÁSYTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda NEPOKLÁDEJ TELEFONTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda KOUŘTy to zvládneš.cz - ŽELEZNIČNÍ PŘEJEZDYTy to zvládneš.cz - RYCHLOSTTy to zvládneš.cz - DÁLNICETy to zvládneš.cz - DOVOLENÁ A DLOUHÉ CESTYBESIP - Křižovatky, obytná a pěší zónaTy to zvládneš.cz - ČASTy to zvládneš.cz - CHODEC vs. NEPOZORNÝ ŘIDIČTy to zvládneš.cz - RIZIKOVÝ ÚSEKBESIP - Bezpečnostní prvky v autěTy to zvládneš.cz - NÁLEDÍPáteřStresTy to zvládneš.cz - MLADÍ ŘIDIČITy to zvládneš.cz - JÍZDA V ZIMĚTy to zvládneš.cz - VIDĚT A BÝT VIDĚNDopravní nehoda...? TY TO ZVLÁDNEŠTy to zvládneš.cz - BEZPEČNÝ ODSTUPTy to zvládneš.cz - RYCHLOSTTy to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - SNADNÁ ZRANITELNOSTTy to zvládneš.cz - POZORNOSTZáklon hlavyTy to zvládneš.cz - ŽELEZNIČNÍ PŘEJEZDYTy to zvládneš.cz - ČASTy to zvládneš.cz - DROGY ZA VOLANTEMTy to zvládneš.cz - BEZPEČNOSTNÍ PÁSYTy to zvládneš.cz - ALKOHOL A DROGYViditelnostTy to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮTy to zvládneš.cz - CHODCI vs. TRAMVAJ

Stáhni si:

Dopravní výchova - Nastupování do autaDopravní výchova - Koho policisté pochválí ?Dopravní výchova - Sestav obrázekDopravní výchova - Kdo má majáček?Dopravní výchova - Výbava kolaDopravní výchova - Dopravní značkyDopravní výchova - Poznáš dopravní značky?Dopravní výchova - Chování na chodníkuDopravní výchova - ViditelnostDopravní výchova - Chůze po chodníkuDopravní výchova - Chování na zastávceDopravní výchova - MajákDopravní výchova - KřižovatkaDopravní výchova - Pamatuješ si obrázek ?Dopravní výchova - Dopravní prostředky záchranářůDopravní výchova - Znalost dopravních značekDopravní výchova - Jak se jmenují jednotlivé části kola ?Dopravní výchova - Chování na koleDopravní výchova - Kdo se na silnici chová špatně ?Dopravní výchova -Rizika na železnici

Může se hodit:

Pracovní sešit - DOPRAVNÍ VÝCHOVADeskové hry - ZACHRAŇ SETvař se, že ti každej dluží!Nůž na bezpečnostní pásySemafor pro autaSemafor pro chodceDeskové hry - DOPRAVNÍ VÝCHOVACyklistika - Hnací ústrojíPřechod pro chodceTvoje bába je úzká! Objeď to!SADA VÝUKOVÝCH KARETAgresivita zabíjí - MatkaKřižovatka s vedlejší silnicíZáchranářský kufříkAuto červené - vestičkaAuto oranžové - vestičkaAuto žluté - vestičkaStezka pro cyklistyDopravní výchova - sadaCyklistika - Kontrola brzdReflexní přívěšek - rukaLED svítící ventilky na koloDětská reflexní vesta s obrázkem vel.MVyšívané nažehlovací obrázky střední - žirafa tmavě modráBaseballová čepice s reflexním pruhem ČERVENÁVyšívané nažehlovací obrázky malé -jahody růžovéReflexní tvarový samolepkový arch HASIČIDětská reflexní vesta s obrázkem- růžový zajíc - splňuje EN 1150LED svítící ventilky na koloReflexní taška šedáSportovní tričko pánské - fluorescenční barva žlutá, vel. SNažehlovací aplikace velké - pejsekReflexní samonavíjecí páska oranžováReflexní postroj pro psy - ORANŽOVÝ - M 52 cmReflexní samolepky na koloDětská kšiltovka s reflexními prvky ŽLUTÁReflexní postroj pro psy - ORANŽOVÝ - S 46 cmReflexní ponožky ORANŽOVÉReflexní postroj pro psy - ORANŽOVÝ - XS 40 cm

Skutečně se stalo:

Jízda v rizikových úsecích vyžaduje odpovědnost

Se zvýšeným provozem na českých silnicích roste také počet rizikových úseků, které jsou místem častých dopravních nehod s mnohdy fatálními následky. Zkušenosti…Zjistit více

Při střetu s Volkswagenem v Trutnově byl vážně zraněn 83letý chodec

Dne 18. října, krátce před 7. hodinou ranní, došlo na křižovatce u čerpací stanice Robin Oil v Trutnově ke střetu osobního vozidla značky VW Transporter s…Zjistit více

Na chodníku v Hradci Králové došlo ke střetu mopedu s jízdním kolem. Oba aktéři jsou podezřelí hned z několika přestupků

V úterý 5.10. krátce před 18. hodinou jsme byli přivoláni do ulice Mrštíkova v Hradci Králové k dopravní nehodě, při které se měla střetnout koloběžka s jízdním…Zjistit více

Cyklisté stále podceňují povinné nošení přilby

Cyklistika jako sport či způsob dopravy je nejen v ČR na výrazném vzestupu. To může být důvod ke spokojenosti, avšak za předpokladu že bude dosažena maximální…Zjistit více

Dvě víkendové tragické nehody v Karlovarském kraji

V sobotu 4. září letošního roku došlo kolem šesté hodiny ranní k tragické dopravní nehodě poblíž přehradní nádrže Skalka na Chebsku. K té mělo dojít tak, že…Zjistit více

Při střetu dvou motocyklů na Teplicku zemřela motorkářka

Hasiči ze stanice Teplice zasahovali ve čtvrtek odpoledne u tragické dopravní nehody na silnici č. 63 u Rtyně nad Bílinou.Zjistit více

Senior jedoucí na elektrokole se na Jindřichohradecku srazil s cyklistou. Při leteckém transportu do nemocnice zemřel

Dne 1. září v 10:50 hodin řídil cyklista (r.1943) jízdní elektrokolo po účelové pozemní komunikaci - cyklotrase, v katastru obce Třeboň, ve směru jízdy od…Zjistit více

Každou šestou dopravní nehodu zaviní nepozornost řidiče

Nepozornost či nevěnování se plně řízení vozidla patří dlouhodobě do pětice nejčastějších příčin dopravních nehod na silnicích v České republice. Důvodů, proč…Zjistit více

Nepřipoutaný muž bez řidičáku a se zákazem řízení naboural s Peugeotem na Tachovsku do několika stromů. Nehodu nepřežil

Tachovští dopravní policisté přijali v pondělí oznámení o nehodě, ke které došlo kolem 20. hodiny na silnici mezi obcemi Brod nad Tichou a Lom u Tachova.Zjistit více