Bezpečnostní informační systém
Bouře, záplavy, vichřice, kalamity
Aktuality > Bouře, záplavy, vichřice, kalamity
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY

Bouřky v Česku: Hladiny řek na Moravě stoupají! Hrozí povodně

1.08.2016
V platnosti je výstraha před velmi silnými bouřkami. Platí pro všechny kraje s výjimkou Karlovarského a Ústeckého. Výstraha platí od nedělních osmi hodin do pondělních tří hodin ráno. Meteorologové ale v neděli odpoledne přidali další varování. "Výstrahu rozšiřujeme o varování před vydatným deštěm na Moravě a ve Slezsku v noci na pondělí," píše se na webu ČHMÚ.

Na Moravě a ve Slezsku budou bouřky přecházet v trvalý a vydatný déšť, který bude od jihozápadu ustávat až v pondělí k ránu. Meteorologové varují hlavně před rozsáhlými povodněmi. Ve Zlínském kraji vyhlásili třetí stupeň nebezpečí.

"Ve Zlínském kraji, zejména na Zlínsku a Kroměřížsku, se obnovují velmi silné bouřky provázené přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 milimetrů v hodině," přiblížili situaci meteorologové. 

V důsledku intenzivních a vydatných srážek může na Moravě a ve Slezsku ve druhé polovině noci dojít k rychlým vzestupům hladin, zejména na menších tocích. V celkovém součtu spadne na Moravě a ve Slezsku do pondělního rána místy 30 až 60 mm, ojediněle i přes 70 mm srážek.

Nejkritičtější situace nastala kolem třetí hodiny ranní na řece Bystřici, jejíž hladina vystoupala na úroveň II. stupně povodňové aktivity. I. stupeň povodňové aktivity pak hlásí Velká Stanovnice, Rožnovská Bečva, Hutiský potok a Dřevnice.
 

Podle informací webu ČHMÚ však na většině dotčených toků dochází k pozvolnému poklesu hladin, setrvalý stav je pouze na Bystřici a Velké Stanovnici.

Postupné opadávání pokračovalo až do dnešního rána, kdy na I. stupni povodňové aktivity zůstal už jen Hutiský potok a Velká Stanovnice. Přívalové deště působily problémy i v dopravě. V obci Lideč na Vsetínku voda zaplavila silnici I/57 a policisté ji museli uzavřít. Stejná situace je i v Kunovicích u Uherského Hradiště, kde museli uzavřít třídu Vítězství.

Padají u vás kroupy, nebo je silná průtrž mračen? Teče vám voda přes cestu nebo zahradu? Pošlete nám fotografie a videa na mail zpravy@nova.cz. Děkujeme.

Pásmo bouřek směřovalo od jihozápadu přes Česko, v dopoledních hodinách bouřilo zejména v západních a středních Čechách. Krátce po druhé hodině odpolední  potrápily přívalové deště doprovázené krupobitím také obyvatele Olomouckého, Moravskoslezského, Jihomoravského kraje a Vysočiny.

Právě na východě Čech očekávají meteorologové největší komplikace. "Mohou se objevit i velmi silné bouřky, ojediněle doprovázené srážkovými úhrny kolem 50 mm, kroupami o velikosti přes 2 cm a velmi silnými nárazy větru kolem 25 metrů za sekundu," varují.

Bouřka na Šumpersku:

Moravskoslezští hasiči vyjeli už k více než 50 událostem, souvisejících se silnými dešti a větry. "Jde o likvidaci popadaných stromů - mimo jiné na elektrické dráty a garáž a tradičně na silnice, o čerpání vody na několika místech a v Kujavách (okres Nový Jičín) řeší profesionální hasiči stabilizaci rodinného domku po utržení střechy," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

"V celkovém součtu spadne na Moravě a ve Slezsku do pondělního rána místy 30 až 60 mm, ojediněle i přes 70 mm srážek," dodávají.

  

Další články o počasí si můžete přečíst na portálech skupiny Nova.cz.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Při děsivé povodni si musel vybrat: Zachránit matku, nebo manželku? Tohle rozhodnutí už nikdy zpět nevrátí

Ženu zvedl silný vítr, odnesl a praštil s ní o zem. Podívejte se na video!

Autor, zdroj: Mediafax, http://www.mediafax.cz

Komentáře

Přidat komentář