Výroba heroinu z českých makovic
14.09.2024
Stejně jako v minulých letech, i letos v létě policie zaznamenala několik případů, kdy lidé kempovali na makových polích a sklízeli úrodu, aby vyrobili takzvané „óčko“. Látka, vytvořená v domácích podmínkách, se svými účinky podobá heroinu. Uživatelům většinou slouží k zahnání krize, někdy bohužel vede až ke smrtelnému předávkování.
Česká republika je nejvýznamnějším světovým producentem potravinářského máku a jeho druhým největším vývozcem na světě. K nelegální výrobě heroinu dováženého ze zahraničí slouží jiné odrůdy, obsahující násobně vyšší podíl morfinanových alkaloidů, ty se ale na českých polích prakticky nenachází. K výrobě takzvaného „óčka“ je však toxikomansky zneužíván i lokální mák setý.Výrobci drog „óčko“ získávají ze sušené makové šťávy nebo sušiny makovic, které se také říká maková sláma nebo makovina. Existuje více výrobních postupů, výroba trvá několik hodin.
Jednou z metod je například příprava takzvaného „kompotu“ nebo „polského heroinu“ z makové tekutiny nebo samotných makových tobolek. Látka má podobné účinky jako heroin, ale výrazně nižší kvalitu. „Kompot“ uživatelům slouží především k zahnání krize.
Obsah morfinu a kodeinu v odrůdách potravinového máku pěstovaných v České republice se pohybuje v průměru okolo 5,6 mg/kg, evropská norma stanovuje 20 mg/kg těchto látek na semeni. Chemickou úpravou dokáží pachatelé vytěžit až 80% z tohoto množství.
S několika případy, kdy lidé kempují na polích a sklízí makovou úrodu, se policie setkává každý rok, především v Praze a Středočeském kraji. Pachatelé stanují u polí a ničí je, což může být řešeno jako přestupek proti majetku, v horším případě během letních měsíců sklízí úrodu a v zimě drogu vyrábějí a distribuují. Pachateli jsou často uživatelé, kteří byli za obdobnou trestnou činnost trestně stíhání již v minulosti. Jejich motivací v těchto případech nebývá zisk, ale spíš potřeba rychle zahnat abstinenční příznaky a zajistit drogu lidem z komunity. Od roku 2018 policie registruje 20 odhalených nelegálních laboratoří na výrobu opioidů. Prekurzorem jsou léčiva (obsahující konkrétní druhy opioidů) nebo makovina.
Policisté z Obvodního ředitelství policie Praha I vloni řešili případ, při kterém zajistili 210,98 kg makoviny s obsahem 1026,66 g netto morfinu báze. Z takového množství by bylo možné vyrobit přibližně 800 gramů heroinu o čistotě 80%.
I letos se policie setkala s několika případy trestné činnosti tohoto typu. V Praze se letos rostlinné alkaloidy pocházející z makovic vyskytly u třech případů fatálních intoxikací. Při sekání makového pole ve Středočeském kraji bylo nalezeno mrtvé tělo muže, který dlouhodobě užíval opioidy. Cizí zavinění nebylo zjištěno, muž měl u sebe náčiní k aplikaci drog.
Za výrobu „óčka“ pachatelům hrozí jeden rok až pět let odnětí svobody nebo peněžitý trest, při vyšším množství nebo distribuci být tresty vyšší.
Temná a světlá stránka máku
Národní protidrogová centrála SKPV PČR ve spolupráci se společnostmi Český modrý mák z.s. a Agritec Plant Research s.r.o. pořádá v Národním zemědělském muzeu v Praze výstavu na téma Mák-konopí-drogy, pomocníci a svůdci lidstva.
Hlavní vernisáž s doprovodným programem proběhne 17. 10. 2024 od 9 do 17 hodin, výstava se bude konat od října do prosince roku 2024.
Nabídne fascinující pohled na svět máku nebo konopí jako potraviny či technické plodiny. Zavede vás do světa dalších rostlin a hub, jako jsou kokainovník, Mitragyna speciosa (kratom), Tabák, Chvojník nebo lysohlávky. Všechny tyto rostliny mají své legální, ale mnohdy také nelegální využití.
...