Bezpečnostní informační systém
Kriminalita
Aktuality > Kriminalita
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY

Zaujal ho banner na internetu ohledně snadné investice do kryptoměn. Přišel o téměř 230 tisíc korun

22.07.2021
Ve středu 21. července dopoledne se na olomoucké policisty obrátil 41letý muž z Olomouce s tím, že byl podveden. Muž uvedl, že v polovině května 2021 zareagoval na reklamní banner, který sliboval výhodné zhodnocení finančních prostředků pomocí investic do kryptoměny. Následně se na stránkách zaregistroval a vzápětí jej kontaktovala anglicky hovořící žena, která se představila jako bankéřka a poskytla mu základní informace o investování do kryptoměny.
Muž se poté přihlásil do zřízeného účtu a v něm klikl na vklad 250 USD. K provedení platby zadal číslo platební karty, její platnost a bezpečnostní kód. Z účtu mu bylo strženo téměř 6 000 korun. Následně byl bankéřkou kontaktován, že musí doložit doklad totožnosti, kopii platební karty a náklady spojené s bydlením, což učinil. Zhruba za tři týdny se jeho investice zhodnotila o 47 USD. Investor usoudil, že se jedná o výhodnou investici a rozhodl se pro další investování. Vtom jej kontaktovala domnělá bankéřka, která se ho zeptala, jestli nechce investovat další peníze, když jeho účet slušně vydělává. Muž souhlasil a bankéřka mu sdělila, aby si do počítače stáhl jejich software, který slouží pro vzdálenou správu a pomoc. Stažený program vygeneroval kód, který poté bankéřce sdělil. Ta následně navolila platbu 1 000 EUR, kterou muž odsouhlasil, a z účtu mu bylo strženo 27 000 korun.

Po pár dnech se bankéřka opět ozvala a snažila se muže přesvědčit k dalším investicím za 20 000 EUR. To už Olomoučan nechtěl a na konci června požádal o vyplacení svých investic a zisku. Bankéřka mu sdělila, že finanční prostředky nemůže zaslat, jelikož nedosáhly určité finanční částky. Aby mu byly vyplaceny, musí zaslat ještě necelých 1 000 USD. Muž tuto částku autorizoval, a z účtu mu bylo strženo téměř 24 000 korun. Bankéřka jej informovala, že na jeho účet přijde téměř 3 000 USD a aby byl převod uskutečněn, musí transakci autorizovat, což učinil. Ovšem místo obdržených peněz mu bylo z bankovního účtu strženo 71 000 korun. Bankéřka mu po telefonu oznámila, že udělala chybu a může ji opravit až následující den. Druhý den muži odpověděla, že jeho účet byl zablokován z důvodu „vyšší moci“, která má dohled nad kryptoměnami. Pro odblokování účtu bylo nutné uhradit další platbu, jinak by přišel o všechny vložené finanční prostředky.

Po naléhání bankéřky muž svolil a umožnil jí vzdálený přístup k počítači. Ta nachystala platbu za 4 200 USD, kterou muž autorizoval a přišel o dalších 101 000 korun. Bankéřka investora ujistila, že veškeré finanční prostředky mu budou druhý den vráceny a hovor ukončila. K tomu ale už nedošlo a s poškozeným přestala komunikovat.

Olomoučan chtěl investovat do kryptoměny, ale místo slíbeného zisku přišel o téměř 230 000 korun. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

V žádném případě neinstalujte do počítače programy z nedůvěryhodných zdrojů. Nikdy nikomu neposílejte kopie osobních dokladů, ani kopie platebních karet. V žádném případě nepovolte neznámým osobám přístup do Vašeho počítače a opravdu důkladně zvažte investování do kybernetické měny.
...
Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz

Komentáře

Přidat komentář