Bezpečnostní informační systém
Psychické zdraví
Osobní bezpečí > DALŠÍ NEBEZPEČÍ > Psychické zdraví
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY

Osamělost

Je to negativní stav, kdy někoho postrádáte, máte pocit, že vás nikdo nepotřebuje, že nikoho nezajímáte, cítíte se zbyteční, trpíte strachem, beznadějí, smutkem a pocitem prázdnoty.

Když jste osamělí, máte pocit, že vám chybí blízký vztah k jiným lidem.

Pocit samoty a osamělosti se může začít projevovat už u mladých lidí nejčastěji v dospívání, většinou však osamělostí trpí starší lidé.

Nejčastěji je osamělost spojována s odchodem do důchodu. Realizace v práci je u konce, ztrácíte pracovní kontakty, přestáváte být aktivní součástí každodenního pracovního dění a hrozí, že se začnete utápět v pocitu, že už nejste užitečný, potřebný, že o vás přestal být zájem, že vám nikdo nechce naslouchat apod.

Velmi vážnou životní událostí, kdy se nedokážete ubránit pocitu osamělosti, bývá například ztráta životního partnera. Dostaví se smutek, žal, beznaděj…

Osamělí se také nejspíš budete cítit, když se rozvedete, když vám zemřou rodiče, když se vám vzdálí přátelé, když děti odejdou z domova, nebo žijete-li například s pocitem, že se k vám okolí chová nepřátelsky, lhostejně, že se o vás nestarají děti, neprojevují vám lásku, apod.

Když vás osamělost přepadne ve vyšším věku, může se to projevit na vašem zdraví. Vzniká například nebezpečí srdečního onemocnění, hrozí demence, zvyšuje se riziko depresivních stavů, které mohou skončit až sebevraždou. Osamělost může rovněž nabourat vaše stravovací návyky, návyky osobní hygieny a jiné každodenní běžné zvyklosti a aktivity (pohyb, aj.)

Mnozí z vás nechtějí osamělost přiznat. Přetvařují se, tváří se navenek spokojeně, osamělost všelijak skrývají, nebo se naopak izolují, k ostatním se chovají mnohdy nedůvěřivě a lidé v okolí vůbec netuší, že se něco děje a neví, že by měli pomoci a pomoc pak někdy přijde pozdě.

 Jak si tedy s osamělostí poradit?

 Nevíte-li si rady jak s osamělostí zatočit, hledejte pomoc mezi lidmi, ne v samotě!!!!


Podívej se na fotky nebo videa:

Co dělat při setkání s trestnou činností?Bezpečí mimo domov.Drogy a jak je odmítnoutOdchod z domovaCo dělat pokud jsi obětí nebo svědkem šikany?Dospívání dítěte a jeho bezpečíRizika hazardních herBezpečí doma

Stáhni si:

Běžná rizika - Pozor, při pádu se můžeš ošklivě poranit!Běžná rizika - Rizikové chování dětí domaHra na záchranáře - čelenkyBěžná rizika - Rizikové chování dětí na zahraděBěžná rizika - Spoj dvojice obrázkůBěžná rizika - Rizikové chování dětí v létě u vodyBěžná rizika - Rizikové chování dětí venkuBěžná rizika - Nebezpečí číhá i doma!Osobní bezpečí - Kdo se chová špatně?Běžná rizika - Sestav si příběhyOsobní bezpečí - Takhle ne!Osobní bezpečí - Jménem zákona vás zatýkám!Osobní bezpečí - VenkuOsobní bezpečí - špatné chováníBěžná rizika - Rizikové chování dětí na horáchBěžná rizika - Rizikové chování dětí - Neplavci u vodyBěžná rizika - Rizikové chování dětí v ziměBěžná rizika - Nebezpečné chování a jeho důsledekOsobní bezpečí - Šikana

Může se hodit:

15 ks pr. sešitů - OSOBNÍ BEZPEČÍZáchranářský kufříkTÍSŇOMAT15 ks pr. sešitů - BĚŽNÁ RIZIKAPracovní listy - Osobní bezpečíNůž na bezpečnostní pásyPolicie ČR - Utíkej, schovej se, bojuj!OSOBNÍ BEZPEČÍDeskové hry - BĚŽNÁ RIZIKAPracovní sešit - BĚŽNÁ RIZIKAOsobní alarm Bodyguard 2HASÍCÍ SPREJ PYROCOOL Nůž na bezpečnostní pásyPracovní listy - Běžná rizikaPracovní sešit - OSOBNÍ BEZPEČÍDeskové hry - OSOBNÍ BEZPEČÍDětská souprava ZÁCHRANÁŘIDětský hrnek "HASIČI"Dětský hrnek "POLICIE"ROZBÍJEČ SKLA A ŘEZAČ PÁSŮ S PÍŠŤALKOU HAMMER