Bezpečnostní informační systém
Znásilnění
Osobní bezpečí > DALŠÍ NEBEZPEČÍ > Znásilnění
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY

Znásilnění

 § 241 Znásilnění

(1) Kdo násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí donutí jiného k souloži nebo k jinému obdobnému pohlavnímu styku nebo kdo k takovému činu zneužije bezbrannosti jiného, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let.

 

(2) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na osobě mladší než osmnáct let.

 

(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,

 

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví, nebo

 

b) spáchá-li takový čin na osobě mladší než patnáct let.

 

(4) Odnětím svobody na deset až patnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.

Trestní zákon, Část druhá, Hlava osmá, Oddíl druhý

Znásilnění je jakákoli sexuální aktivita uskutečněná proti vůli oběti. Přestože je znásilnění trestným činem, je stále považováno za společenské stigma pro oběť a její rodinu. Oběť je často mnohem více obviňována než útočník. Strach a stud oběti společně s nedůvěrou různých institucí často vedou k tomu, že znásilnění zůstává neoznámeno.

 

Statistika

Začátkem sedmdesátých let byl proveden průzkum ve Spojených státech ( National Organization for Women ) a ze statistiky vychází, že více jak polovina znásilněných žen znala útočníka. Ženské organizace tvrdí, že se tyto statistiky nemění podle rasy, vyznání, třídní či národní příslušnosti, a není proto důvod domnívat se, že jsou čísla v České republice dramaticky jiná. Znamená to, že se útočníci cítí velice bezpečně... Bohužel, pořád vládne mnoho pověr a předsudků, které znesnadňují boj proti tomuto zločinu.

 

Jak se chovat při znásilnění

Jak se bránit ?

První kontakt s pachatelem nemusí mít útočný charakter ( pachatelův dotaz kolik je hodin, jak se dostane ke kinu, aj. ). Je to test vaší přístupnosti, vaše rázná a jasná odpověď může útočníka zastrašit. Pachatelé znásilnění hledají oběť pasivní a nejistou. Pokud se pohybujete rychle a jasně si jdete za svým cílem, pachatel nemá o vás takový zájem.


Jaké taktiky můžete použít ?

Musíte v dané situaci zvážit svoje schopnosti a možnosti. Jestliže slovní a pasivní obrana selže, stále stojí za to pokusit se o aktivní obranu. Každý z níže uvedených způsobů obrany může být efektivní v závislosti na situaci, ve které jej použijete.


Mluvte – pokuste se navázat slovní kontakt, tím se pro útočníka stanete konkrétní osobou a jeho zájem může ochabnout. Mluvte na něj pomalu a klidně, nevyčítejte, nekřičte. Snažte se tvářit chápavě, vcítit se do útočníka a mírnit jeho agresi. Tato taktika od vás vyžaduje pohotovost a sebezapření, může mít překvapivě dobré výsledky.


Pasivní odpor – spočívá v překvapivém chování. Například můžete předstírat nevolnost, začít kulhat, zavolat na fiktivní osobu, která se opozdila, nebo můžete říct, že máte pohlavní nemoc či že jste těhotná. Pachatel se může zaleknout a od svého úmyslu upustit úplně. Nebo získáte čas na rozmyšlenou a můžete zhodnotit svou situaci a možnosti.


Běh – začít běžet je dobrá taktika pokud víte kam běžíte a jste si jistá, že tam doběhnete. Jestli chodíte pravidelně nějakou trasu, kde vám hrozí přepadení, promyslete si únikovou cestu.


Křik – křičte jen v případě, že vás to neohrozí ještě víc. Násilníka tato vaše reakce může zastrašit, ale také v něm zvýšit jeho agresivitu a může vás začít škrtit. Křičte jen, když si myslíte, že vás někdo uslyší. Místo „ pomoc“ je lepší křičet „hoří“, to přiláká zvědavce a přitom je předem nevystraší.


Aktivní obrana – pokuste se o ni jen, když útočník je sám a nemá zbraň. Musíte si být jistá, že to zvládnete psychicky. Do útoku musíte jít s plným odhodláním se bránit a útočníkovi způsobit velkou bolest a zranění. Nesmíte se bát ho pořádně praštit, jinak praští on vás a nebude vás vůbec šetřit. Útočte na bolestivá místa jako jsou oči, nos, genitálie – pokuste se ho přechodně zneškodnit. Aktivní obranu není vždy dobré použít, protože zvyšuje nebezpečí, zvlášť když má oběť psychické zábrany.

Znásilnění je trestní čin, i když na sobě nebudete mít ani škrábnutí. Za znásilnění může vždycky násilník. Nemějte výčitky a pocit viny.


Jestli si myslíte, že jste schopná aktivní obrany, pak vám doporučujeme navštěvovat kurzy sebeobrany či bojového sportu.


Zbraně – existuje mnoho předmětů, které se dají použít jako zbraň – hřeben, klíče, spona do vlasů. Některé ženy nosí slzný plyn nebo paralyzér. S těmito předměty ( zbraněmi ) se musíte naučit s jistotou zacházet, protože jinak se může stát, že pachatel vaši zbraň použije proti vám.


Vy – Pokud si myslíte, že váš život je v ohrožení použijte všech dostupných prostředků k jeho záchraně – křičte, bijte se, kousejte, utíkejte, použijte cokoliv jako zbraň....

 


Jak se chovat po znásilnění

Velice důležité je jak se zachováte po znásilnění. 

Násilník většinou není spokojený s jedním činem, ale bude v tom pokračovat. Je velice důležité, abyste tento TRESTNÝ ČIN oznámila a tím pomohla kriminalistům pachatele chytit. Stydlivost a předsudky v tomto případě nejsou na místě. Vy jste OBĚŤ, vám bylo ublíženo. Policie má pro tyto případy specialisty a poskytne vám psychologickou (postraumatickou) pomoc.

 Co dělat těsně po činu?


Oběť bývá často jediný svědek znásilnění, proto je důležité si zapamatovat co nejvíce o násilníkovi. Snažte se co nejdříve sepsat co si pamatujete, stačí na kousek papírku.

Policii nejvíce zajímá ?


Nenechávejte si nic pro sebe !

 

Vyhledejte lékařské ošetření. 

Nejlepší je kontaktovat svého lékaře, který vás přijme přednostně. A když to není možné tak navštivte úrazové oddělení nejbližší nemocnice. Je nutné udělat vyšetření biologických stop a spermatu, které na vašem těle mohl zanechat pachatel. Lékař vám ošetří vzniklá zranění a posoudí je do zprávy. Provede opatření proti nežádoucímu otěhotnění a snížení rizika pohlavně přenosných chorob.



Podpora znásilněným

Největší pomocí je trpělivost a naslouchání. Nenuťte nikoho o prožitém zážitku mluvit, nechte ho ať mluví sám a řekne vám jen to co sám chce. Můžete pomoci ve vyhledávání odborné pomoci ( psychologické poradny či krizová centra ).


Ona si o to vlastně říkala...

Slušné ženě se to nemůže stát..


Nezůstávejte doma, zvláště ne krátce poté, co jste oznámila případ na policii. Domluvte se s kamarádkou nebo někým blízkým, aby vám dělal společnost. Je dobré, aby s vámi šel někdo i k doktorovi a na policii. Nebuďte sama krátce po znásilnění, jestli není možné, aby vás někdo navštívil, navštivte své přátele sama. Může se stát, že po latentním období zdánlivého klidu a vyrovnání se se situací pocítíte úzkost, neklid nebo depresivní příznaky. Jde zcela o normální reakci a je na místě vyhledat odbornou pomoc.


Buďte aktivní :

Dobrým způsobem jak se vypořádat s prožitým traumatem je se zapojit do boje proti násilným trestným činům a pomáhat ostatním obětem.


Podívej se na fotky nebo videa:

Co dělat pokud jsi obětí nebo svědkem šikany?Rizika hazardních herDrogy a jak je odmítnoutOdchod z domovaBezpečí mimo domov.Bezpečí domaDospívání dítěte a jeho bezpečíCo dělat při setkání s trestnou činností?

Stáhni si:

Běžná rizika - Rizikové chování dětí v ziměBěžná rizika - Poznáš nebezpečné předměty?Běžná rizika - Rizikové chování dětí na zahraděBěžná rizika - Co by se mohlo stát?Osobní bezpečí -špatné chováníOsobní bezpečí - Hazardní hryBěžná rizika - Sestav si příběhyOsobní bezpečí - Linka bezpečí 2Osobní bezpečí - ŠikanaBěžná rizika - Nebezpečné chování a jeho důsledekBěžná rizika - ZraněníBěžná rizika - Rizikové chování dětí venkuBěžná rizika - Prázdniny a volný časBěžná rizika - Nebezpečí číhající v parkuOsobní bezpečí - Bezpečné a nebezpečné chováníBěžná rizika - Dej pozor, ať se neřízneš!Osobní bezpečí - Takhle ne!Běžná rizika - Kdo se chová bezpečně?Osobní bezpečí - DomaOsobní bezpečí - špatné chování

Může se hodit:

BĚŽNÁ RIZIKAZáchranářský kufříkPracovní sešit - OSOBNÍ BEZPEČÍPracovní sešit - BĚŽNÁ RIZIKADeskové hry - ZACHRAŇ SEDětská souprava ZÁCHRANÁŘIDětský hrnek "HASIČI"OSOBNÍ BEZPEČÍDětský hrnek "ZÁCHRANKA"15 ks pr. sešitů - OSOBNÍ BEZPEČÍPolicie ČR - Utíkej, schovej se, bojuj!Deskové hry - BĚŽNÁ RIZIKA15 ks pr. sešitů - BĚŽNÁ RIZIKANůž na bezpečnostní pásyDětský hrnek "POLICIE"Pracovní listy - Osobní bezpečíOsobní alarm Bodyguard 2Deskové hry - OSOBNÍ BEZPEČÍPracovní listy - Běžná rizikaHASÍCÍ SPREJ PYROCOOL

Skutečně se stalo:

Vnuk okradl prarodiče na Žďársku o sto tisíc korun

Výborná spolupráce mezi policisty dvou vzdálenějších krajů pomohla nejen k rychlému dopadení jednadvacetiletého muže podezřelého z krádeže, ale i vrácení…Zjistit více

Seniorka požádala muže o pomoc s výběrem z bankomatu. Vybral však daleko více, než měl

Policisté v Úpici v uplynulých dnech objasnili případ podvodného jednání na seniorce, ke kterému došlo koncem června letošního roku ve městě. Poškozená 78letá…Zjistit více

Proti útočící žákyni s nožem zakročili v Domažlicích zaměstnanci školy. Jejich odvahu ocenila policie

V úterý, kolem 8. hodiny ranní, přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o útoku nožem na Základní škole Komenského 17 v Domažlicích. Na místo ihned…Zjistit více

Chtěl převést investované peníze, ale naletěl podvodníkovi. Přišel o 3,5 milionu korun

Na začátku prázdnin dostal muž z Vyškovska příjemnou zprávu. Podvodný finančník mu po telefonu nabídl převod do kryptoměn investovaných peněz na jeho běžný…Zjistit více

Kriminalisté zadrželi muže podezřelého z několika skutků. Společně s maskovanými kamarády měl pronásledovat skupinu lidí

Kriminalisté zadrželi a následně obvinili muže, podezřelého z několika trestných činů, kterých se dopustil i přesto, že mu byl v minulosti uložen soudem trest…Zjistit více

Na stadionu v Plzni se mezi sebou porvali domácí fotbaloví fanoušci. Když policisté poskytovali první pomoc zraněnému, napadli je taky

Dne 15. srpna 2024 proběhlo od 19 hodin, v plzeňské Doosan Aréně, fotbalové utkání mezi domácím celkem Viktoria Plzeň a hostujícím Kryvbasem Kryvyh Rih. Do…Zjistit více

Rodina z Chomutovska měla chtít připravit seniora o téměř 2,7 milionu korun

Chomutovští kriminalisté překazili plány členům jedné rodiny, která se zřejmě chystala připravit 87letého důchodce o jeho životní úspory. Minulý týden se na…Zjistit více

Falešní bankéři se stále zdokonalují. Muž přišel o stovky tisíc korun

O 450 tisíc svých a 140 tisíc firemních korun přišel během pár chvil při telefonátech s několika cizími lidmi vydávajícími se za bankéře, dvaašedesátiletý muž z…Zjistit více

Myslel si, že výhodně investuje. Naletěl podvodníkovi a přišel o 850 tisíc korun

Další podvod s falešnými investicemi do různých komodit, akcií, měn a kryptoměn a další podvedený člověk. Tak se dá shrnout případ, kterým se zabývají…Zjistit více