Jak se chovat při požáru
Pokud vznikne požár a nezvládne se uhasit v jeho úplném počátku, rozšíří se na celý byt, objekt, zasažený prostor a následky mohou být katastrofální. Je třeba tedy vždy rychle jednat.
1) Pokud vznikne požár,
vy jste u toho a vidíte, že ho vlastními silami nezvládnete uhasit, neriskujte, nepanikařte a vždy okamžitě z bezpečného místa zavolejte hasiče na linku 150 nebo 112. Nezapomeňte varovat i ostatní lidi v okolí!!! Pokud to je možné, upozorněte dospělé, aby zavřeli hlavní přívod plynu a vypnuli elektrický jistič.
Jestliže je požár ještě malý a je šance ho uhasit nebo alespoň udržet pod kontrolou do příjezdu hasičů, je důležité zabránit jeho rozšíření odstraněním hořlavých předmětů z jeho dosahu. V žádném případě však neriskujte a v případě jakéhokoliv ohrožení prostory i budovu co nejrychleji opusťte!!!
2) Velice často nás na blízkost požáru upozorní kouř a nepříjemný zápach.
Snažte se vždy co nejrychleji zjistit, odkud vychází a pak se urychleně vzdalte od místa požáru tou nejbezpečnější cestou. Z bezpečného místa zavolejte hasiče na 150 nebo 112 a nezapomeňte varovat ostatní lidi v okolí, bouchejte na dveře a volejte HOŘÍ!!!
Pokud se nacházíte přímo v zakouřené místnosti, držte se u země, kde je menší hustota kouře a nižší teplota a chraňte si nos a pusu kusem oblečení, kapesníkem, ručníkem, nejlépe mokrým. Snažte se dostat co nejdříve ze zakouřeného prostoru.
Protože kouř dráždí oči a brání dobré viditelnosti, při úniku z místnosti postupujte podél zdí a nábytku.
3) Pokud jste v místnosti,
ve které nehoří, ale nemůžete z ní vyjít, protože byste museli kolem požáru nebo přes silně zakouřený prostor, zavřete co nejrychleji dveře, utěsněte je hadrem, dekou, apod. a z okna místnosti volejte HOŘÍ!!!
Nebo na sebe jinak upozorněte - vyvěste z okna prostěradlo, deku, ručník nebo jinou část oděvu, aby o vás hasiči věděli i v případě, že ztratíte hlas nebo vědomí.
V žádném případě se nesnažte proběhnout ohněm!!! Také se nikdy neschovávejte do skříní, pod postel apod. Hasiči by vás nemuseli najít.
4) Může se stát,
že se požár rozšířil v jiné místnosti, než ve které se nacházíte. Ve které místnosti hoří, poznáte většinou tak, že jsou dveře do ní horké. V tom případě je neotvírejte, snažte se je ze své strany utěsnit třeba mokrým ručníkem, dekou. Pokud vám tato místnost nebrání v opuštění bytu nebo domu, co nejrychleji utečte ven a upozorňujte na požár voláním HOŘÍ. Zavolejte hasiče na číslo 112 nebo 150.
5) Pokud už byt nebo budovu nemůžete opustit,
nepodléhejte panice. Uzavřete se v místnosti, kde nehoří, pokud možno co nejdál od požáru. Utěsněte dveře, upozorněte na sebe křikem, máváním z okna nebo vyvěšením prostěradla, deky, ručníku... z okna a vyčkejte do příjezdu záchranářů.
Pokud požár proniká do vaší místnosti, odstraňte ze své blízkosti hořlavé předměty, třeba do protějšího rohu a své tělo chraňte namočením oděvu, pokud máte přístup k vodě.
6) V případě, že na vás začne hořet oblečení, chovejte se podle pravidla „ZASTAV SE, LEHNI SI A KUTÁLEJ SE!“
• Zastav se - při běhu by se oheň rychleji rozšířil
• Lehni si - lehni si na zem a zakryj si dlaněmi obličej
• Kutálej se - kutálej se co nejrychleji, jako když válíš sudy, dokud oblečení neuhasne. Zamezíš tak přístupu kyslíku, který je k hoření potřeba.
PAMATUJ! Pokud na někom hoří oděv a není přímo u rybníka, kam by se mohl celý ponořit do vody, nikdy ho nehaste vodou! Místo ohně byste ho opařili horkou parou, která by vznikla.
Povalte ho na zem a donuťte ho kutálet se. Pokud máte v blízkosti deku, celtu nebo kabát, přehoďte je přes něj. I kutálením i dekou, celtou nebo kabátem zamezíte přístupu kyslíku, který je k hoření potřeba. Nepoužívejte však syntetické materiály, které velice snadno začnou hořet a velmi snadno se přiškvaří ke kůži!
7) Pokud začne hořet v lese,
rychle utečte a co nejdříve z bezpečného místa zavolejte hasiče na číslo 150 nebo 112. Schovávat se v hořícím lese např. v jeskyni a podobně je velice nebezpečné. Požár šířící se v lese je mnohem rychlejší než člověk a může vás snadno obklíčit.
8) Pokud kdekoliv vznikne požár
- v lese, v přírodě, v domě, v seníku – a vy budete přímými svědky nebo nějakou neopatrností přímo požár způsobíte, vždycky co nejrychleji utečte z ohroženého místa a zavolejte hasiče na číslo 112 nebo 150.
Nesmíte se bát zavolat hasiče. Pokud byste to neudělali, mohlo by dojít k mnohem větším škodám a třeba i ztrátám na životech. Pokud požár včas nahlásíte, nakonec všichni ocení, jak rychle a pohotově jste jednali, i kdybyste požár sami zapříčinili.
A PAMATUJTE!
Do hořícího domu nebo prostoru se již pro nic nevracejte, mohlo by to být velice nebezpečné a v hořícím domě byste mohli uvíznout, uhořet nebo se udusit kouřem!!!
EVAKUACE
Pokud hoří ve veřejných budovách - ve škole, v domě dětí, v bance, v kině, v nákupním středisku …., je potřeba se z těchto budov ve zdraví dostat. Proto musíte dodržovat tato pravidla.
1) V první řadě nepanikařte!!! – Panika způsobí většinou mnohem více neštěstí, než sám požár
2) Nikdy se v budově neschovávejte!
3) Budovu opouštějte organizovaně, aby nevznikl chaos.
4) Řiďte se pokyny dospělých osob, které dobře znáte, případně záchranářů
5) Východy z budov jsou označeny na zelených cedulkách na stěnách, na dveřích a na dalších viditelných místech
Ve veřejných budovách jsou na potřebných místech zavěšeny hasicí přístroje nebo zabudovány hydranty. Manipulace s hasicími přístroji však může být nebezpečná a je třeba vědět jak s nimi zacházet. Hydranty jsou určeny pro hasiče, aby mohli hasit i uvnitř budovy, proto si s nimi nehrajte a neničte hadice uložené uvnitř. Pokud nevíte, kdy a jak s hasicími přístroji manipulovat, raději to nechte na dospělých. Seznamte se s nimi.
Evakuace školy
I ve škole může dojít k požáru, kdy je potřeba žáky i učitele evakuovat ze školy, tedy převést z ohroženého místa do bezpečí. Je potřeba rychle, ale hlavně organizovaně opustit školu. Co máte v takové situaci dělat, se dozvíte od svých učitelů nebo ze školního rozhlasu.
Pokud jste mimo třídu, rychle se do ní vraťte. Pokud již ve třídě jste, řiďte se pokyny učitele. Všichni žáci musí opustit školu společně se svou třídou a se svým učitelem. Jedině tak mají vyučující přehled o tom, jestli někdo nezůstal uvnitř budovy
V PŘÍPADĚ ZASAŽENÍ OHNĚM
Neopatrnost, nepozornost v blízkosti ohně, nesprávná, riskantní manipulace s ohněm - to jsou některé příklady, kdy vás plameny mohou zasáhnout. Může dojít ke vznícení oděvů, které máte na sobě, a hrozí nebezpečí trvalého poškození zdraví nebo i smrti v důsledku těžkých popálenin.
Proto se snažte oheň na vašem těle co nejrychleji uhasit!
Nemáte-li v bezprostřední blízkosti dostatečné množství vody, chovejte se podle pravidla:
- ZASTAV SE – LEHNI SI – KUTÁLEJ SE
- ZASTAV SE – neutíkejte, nemávejte kolem sebe rukama (během či jiným pohybem se oheň ještě více rozšíří). Běžící osobu je nutné třeba i násilím zastavit, donutit ulehnout a uhasit oheň.
- LEHNI SI – kdekoliv jste, venku nebo uvnitř, okamžitě si lehněte na zem, obličej si chraňte dlaněmi (ruce si na obličej nedávejte v případě, že vám hoří rukávy oblečení).
- KUTÁLEJ SE – válejte se ze strany na stranu, dokud plameny na vašem těle neuhasnou. Je-li po ruce deka, nebo jiná textilie, která ale nesmí být z umělých vláken, lze ji také použít k zakrytí hořícího člověka.
Podívej se na fotky nebo videa:
Hasicí přístrojePožáry v domácnostech - HASICÍ PŘÍSTROJEEvakuace budovO ohni všeobecně.VýbušnostLesní požáryZákladní pojmy související s požáry.Ohňový trojúhelníkPožáry v domácnostech - ELEKTRICKÉ SPOTŘEBIČEJak postupovat při požáru.Požáry v domácnostiPožáry v domácnostech - POŽÁRNÍ HLÁSIČEPožáry v domácnostech - POTRAVINY NA PLOTNĚPožáry v domácnostech - GARÁŽE A DÍLNYPOŽÁRY V DOMÁCNOSTECHNejvětší rizika požárůPožáry v domácnostech - ELEKTRICKÉ PŘÍMOTOPYPožáry v domácnostech - KOMÍNPožáry v domácnostech - KOUŘPříčiny požárů Stáhni si:
Může se hodit:
Související články:
Skutečně se stalo: