Bezpečnostní informační systém
Zdravotní rizika, úrazy, epidemie
Aktuality > Zdravotní rizika, úrazy, epidemie
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY

Horští záchranáři zachraňovali další dvojici. V teplákách a teniskách vyrazila na Sněžku

18.01.2021
Slovy klasika: „rozmohl se nám tady takový nešvar“. Na fotkách vidíte záchranáře, jak z oblasti Obřího dolu pomáhají při sestupu dvojici promrzlých a vysílených mladých lidí, kteří se v teniskách a teplákách vydali z Pece pod Sněžkou na český nejvyšší vrchol.
Dvojice porušila prakticky všechna nepsaná pravidla a doporučené postupy, které se jen porušit dají. Z Pece se na vrchol Sněžky vydali někdy odpoledne, byli špatně obutí i oblečení, neměli s sebou suché náhradní věci ani čelovku či baterku. Vybrali si cestu přes Obří důl pro skialpinisty nikoliv pro pěší, na své cestě přetnuli lavinovou dráhu a v mobilu neměli aplikaci záchranka, která zásadním způsobem díky automatickému odeslání polohy zjednodušuje zásah záchranářů. Horská služba obdržela výzvu od Policie ČR, kterou dvojice kontaktovala o pomoc v sobotu 16.1. v 7 hodin večer. Službu konající záchranář se telefonicky spojil s dvojicí turistů a snažil se co nejpřesněji dvojici lokalizovat, neboť tvrdili, že jsou pod vrcholem Sněžky na modré turistické cestě. V průběhu telefonátu postupně docházelo k upřesňování místa také tím, že si cestu znovu prošli telefonicky a místo doupřesnili.

Pokud by se místo nepodařilo takto komplikovaně lokalizovat díky jejich neznalosti, mohlo dojít ke směřování záchranných týmů na samotný vrchol Sněžky a akce by se tak výrazně prodloužila. Do terénu tedy vyrazilo ihned 6 záchranářů – jedna čtyřkolka a jeden skútr se čtyřmi lidmi zezdola na skialpinistickou cestu Obřím dolem kam to šlo a odtud na skialpech a jedna čtyřkolka se dvěma lidmi ze shora přes Luční boudu, polskou stranu Krkonoš ke Slezskému domu a odtud opět na skialpech. Obě záchranářské skupiny si šly naproti a potkali se prakticky ve stejný čas u promrzlé dvojice v Obřím dole zhruba 500 metrů pod Slezskou boudou. Boty i rukavice měli promočené a zmrzlé, nevěděli, kde jsou, zmrzlo jim i pití, které si s sebou vzali. Oběma jsme dali náhradní oblečení, pití a energetické bonbony.

Dívce, která na tom byla hůře, jsme pomohli zpět ke Slezskému domu, kde jsme ji zabalili do termofolie, suchých dek, naložili do akia člunu a transportovali na základnu v Peci. Při transportu se nám díky až jeden a půl metrovým návějím podařilo 2x zapadnout a stroj jsme museli vyprostit lopatami a navijákem. Chlapci pomohla dolní parta na skialpech druhou stranou k záchranným strojům, a i jeho jsme odvezli na základnu. Tam si dvojici převzala převozová sanitka, která je transportovala na ošetření do trutnovské nemocnice,“ popisují akci zúčastnění záchranáři Wolfgang Berger a Tomáš Novák. K tomu, aby se dvojice vyčerpala a promrzla, stačilo relativně málo. Z centra Pece šli 4 km po upravené prohrnuté cestě a k vysílení stačila chůze v hlubokém sněhu o délce zhruba 2,5 kilometru. Naštěstí se dvojice zastavila u „špičatého kamene“ s modrou turistickou značkou, který Horské službě už desetiletí slouží jako orientační bod. Tato shoda okolností pro tentokrát dokázal nahradit aplikaci Záchranka, kterou dvojice v mobilu nainstalovanou neměla. Z pohledu Krkonošských záchranářů nutno podotkonout, že přes veškerou techniku a výbavu, kterou máme k dispozici, mohou a jsou akce v takovém terénu časově náročné.
Autor, zdroj: Týdeník Policie, http://tydenikpolicie.cz

Komentáře

Přidat komentář