Odjezd na dovolenou

Jestliže odjíždíte na dovolenou, nezapomeňte před odjezdem zkontrolovat:

  • Zda máte vypnuty všechny spotřebiče - jestli např. nezůstal zapnutý sporák, vařič nebo žehlička. Obzvláště riziková je lednička - pokud ji můžete spolu s mrazákem vyprázdnit, je nejlepší centrální vypnutí.
  • Před opuštěním domácnosti uzavřete hlavní přívod plynu a vody, vypněte elektrospotřebiče, u kterých to lze, zcela odpojte z elektrické sítě, v případě televizoru i z antény. Doporučuje se i vypnutí jističů pro světelný a zásuvkový okruh - chráníte tak váš majetek před poškozením či úplným zničením v případě úderu blesku nebo prudkého výkyvu napětí v elektrické síti.
  • Zkontrolujte zda jsou vypnuty světla, uzavřeny vodovodní kohoutky, všechna okna důkladně zavřete a zajistěte.
    Svou domácnost nezapomeňte zabezpečit i proti vloupání.
  • Pro případ, že by v době vaší nepřítomnosti u vás doma přesto došlo k nějaké nemilé příhodě, je dobré se domluvit se sousedem nebo známým a nechat u něj rezervní klíče - hasiči tak budou moci rychleji zasáhnout, nebudou se muset dovnitř dostávat násilím a poničit např. vstupní dveře.
  • Pro úplnou jistotu můžete u souseda zanechat i kontakt na místo vašeho pobytu, abyste se mohli v případě potřeby urychleně vrátit domů.

Přečteno 135x
Hodnocení:
Autor, zdroj: materiály MV ČR a HZS ČR