Sociální sítě
Sociální síť (z angl. social network nebo community network) v rámci pojmů virtuálního světa můžeme definovat jako online službu, která na základě registrace umožní vytvořit profil uživatele, pod kterým lze tuto službu využívat zejména ke komunikaci, sdílení informací, fotografií, videa atd. s dalšími registrovanými uživateli.
Sociální sítě jsou v současné době velice často diskutovaným tématem a jsou označovány za celosvětový fenomén. Tvrzení o fenoménu není nikterak přehnané, neboť se plně naplňují prognózy, které předpovídaly nárůst uživatelů sociálních sítí z 0,97 miliardy v roce 2010 na neuvěřitelných 2,5 miliardy uživatelů v roce 2018 – pokud budeme brát v úvahu fakt, že počet lidí na planetě Zemi je 7,2 miliardy, jedná se o více jak třetinu celé zemské populace.
Takto významný růst je rovněž výsledkem popularizace mobilních technologií a neustálého růstu dostupnosti mobilního internetu. Mobilní užívání sociální sítě je dle výzkumů nejoblíbenější aktivitou při užívání smartphonu (chytrého telefonu), až poté následuje posílání zpráv, pořizování fotografií a hraní her pro mobilní platformy.
Kromě přínosů však užívání sociálních sítí přináší svá rizika. Zpravidla jsou ale způsobená neuvážlivostí a neobezřetností samotných uživatelů. Dle názoru mnoha odborníků dnešní populace s možnostmi sociálních sítí v oblasti své bezpečnosti ještě neumí nakládat.
Uživatelé zpravidla nečtou podmínky užívání sociálních služeb a v rámci této a dalších nevědomostí si nejsou vědomi, že např. osobní údaje zadané při registraci mohou být lehce dohledány dalšími uživateli nebo mohou být v rámci podmínek užívání předávány třetím stranám.
Stejně tak sdílení informací – názorů, fotografií apod. nese svá rizika, pokud není profil uživatele dobře zabezpečen a ochráněn proti zneužití. Veškeré osobní údaje jsou cenným artiklem, se kterým se v rámci virtuálního světa velice čile obchoduje. V lepším případě jsou osobní údaje užity pouze k marketingovým účelům, v horším případě mohou být zneužity k páchání trestné činnosti.
Dnes je již např. běžnou praxí personálních oddělení různých společností případné zájemce o pracovní pozici „lustrovat“ skrze sociální sítě a na základě zjištěných údajů rozhodnout o přijetí či nepřijetí. Evidují se i případy, kdy pojišťovna odmítla pojistné plnění v rámci úrazového pojištění, neboť pojistník uvedl, že úraz mu znemožňuje pohyb, zatímco na svém profilu zveřejnil video, ve kterém je v danou dobu zaznamenán, jak se aktivně věnuje své oblíbené sportovní činnosti.
V současné době je se značným náskokem největší sociální sítí Facebook s téměř dvěma miliardami registrovaných uživatelů (2,41 miliardy – listopad 2019).
Sociální sítě lze rozdělit do několika kategorií:
Profilově založené sociální sítě
Facebook, Baidu Tieba, VKontakte, LinkedIn
Obsahově založené sociální sítě
YouTube.com, Instagram, Snapchat, Last.fm, Pinterest
Virtuální sociální sítě
Second Life, World of Warcraft, World of Tanks
Micro-blogovací sociální sítě
Twitter, Jaiku
Komunikační služby
Facebook Messenger, WhatsApp, Viber
Nejužívanější sociální sítě v České republice
- Snapchat
- YouTube
- Ask.fm
- Musical.ly
- Omegle.com
- Badoo
Rizika sociálních sítí
Prakticky každé užívání sociální sítě zpravidla obnáší sdělování a sdílení osobních údajů, myšlenek, zážitků a dalších informací udržujících dobré vztahy s přáteli. Je ale třeba si uvědomit, že vše to, co se na internetu zveřejní, již povětšinou nelze vzít zpět. Je namístě si dobře rozmyslet, co o sobě a svém soukromí uživatel na internetu zveřejní. A praxe potvrzuje, že zejména děti se svým soukromím na internetu nakládat neumějí!
Nezveřejňujte o sobě na internetu to, co byste nezveřejnili na sloupu veřejného osvětlení ve svém bydlišti.
Denně je internetovými zloději odcizeno mnoho virtuálních identit (např. profilů na sociální síti), včetně všech fotografií a konverzací s dalšími uživateli.
Rovněž ani zloději v reálném světě nezahálejí a jdou s dobou. Tipaři lupičů bytů a domů dnes mají velice ulehčenou práci, a to právě díky sociálním sítím. Dle fotografií sdílených na sociálních sítích z interiéru domu nebo bytu mají podrobný přehled, jakým majetkem uživatel disponuje. Za statusů uživatele mohou vypozorovat životní rytmus rodiny a tím vytipovat nevhodnější dobu k vloupání.
„Desatero“ bezpečného užívání sociální sítě
- Přečtěte si podmínky užívání sociální sítě před registrací a zjistěte, jak bude nakládáno s Vašimi osobními údaji ze strany provozovatele (zda nebudou poskytovány třetím stranám).
- Čím méně toho o sobě při registraci vyplníte, tím je menší riziko, že se vám něco stane.
- Naučte se nastavovat různá práva svým přátelům – např. svým spolupracovníkům nastavte nižší než členům rodiny.
- Nesdílejte své intimní fotografie. Mohou být zneužity.
- Nesdílejte komentáře ani statusy, které mohou být použity proti vám – např. pomlouvat nadřízeného v pracovní době.
- Pokud pojedete na delší dobu mimo své obydlí, nesdílejte tuto skutečnost, leda až po návratu.
- Zapněte kontrolu obsahu a příspěvků, kde jste označeni.
- Neposkytujte hrám a dalším aplikacím obsaženým v sociálních sítích své osobní údaje – např. informace o poloze nebo seznam přátel.
- Pravidelně v nastavení zabezpečení kontrolujte, na jakém zařízení jste přihlášeni – zda jste se někde (např. ve škole nebo v práci) nezapomněli odhlásit.
- Potvrzujte přátelství pouze osobám, které znáte.
- Cokoliv vložím na sociální síť, již zpravidla nelze vymazat!
- Neužívejte funkci přihlášení do jiných online služeb pomocí svého účtu na sociální síti – např. přihlášení do internetového obchodu pomocí FB účtu – předáváte své přihlašovací údaje třetí osobě!!!
Zdroj: https://www.internetembezpecne.cz/internetem-bezpecne/socialni-media/socialni-site/
Podívej se na fotky nebo videa:
Drogy a jak je odmítnoutRizika hazardních herDospívání dítěte a jeho bezpečíBezpečí domaBezpečí mimo domov.Odchod z domovaCo dělat pokud jsi obětí nebo svědkem šikany?Co dělat při setkání s trestnou činností?
Stáhni si:
Běžná rizika - Pozor, při pádu se můžeš ošklivě poranit!Běžná rizika - Nebezpečné předměty 2Běžná rizika - Prázdniny a volný časOsobní bezpečí - špatné chováníOsobní bezpečí - špatné chováníBěžná rizika - Rizikové chování dětí v létě u vodyOsobní bezpečí - Bezpečné a nebezpečné chováníBěžná rizika - Kdo se chová špatně?Běžná rizika - Nebezpečné předměty?Běžná rizika - ZraněníOsobní bezpečí - VenkuBěžná rizika - Nebezpečné předmětyBěžná rizika - Dej pozor, ať se neřízneš!Osobní bezpečí - Hazardní hryOsobní bezpečí - ŠikanaBěžná rizika - Rizikové chování dětí domaOsobní bezpečí - Jménem zákona vás zatýkám!Osobní bezpečí - Takhle ne!Osobní bezpečí - bezpečné městoBěžná rizika - Kdo se chová bezpečně?
Může se hodit:
Nůž na bezpečnostní pásyDeskové hry - BĚŽNÁ RIZIKADeskové hry - OSOBNÍ BEZPEČÍOSOBNÍ BEZPEČÍPracovní listy - Osobní bezpečíHASÍCÍ SPREJ PYROCOOL ROZBÍJEČ SKLA A ŘEZAČ PÁSŮ S PÍŠŤALKOU HAMMERNůž na bezpečnostní pásyDětská souprava ZÁCHRANÁŘIPracovní listy - Běžná rizika15 ks pr. sešitů - BĚŽNÁ RIZIKAPracovní sešit - BĚŽNÁ RIZIKAPolicie ČR - Utíkej, schovej se, bojuj!Deskové hry - ZACHRAŇ SEDětský hrnek "POLICIE"TÍSŇOMATDětský hrnek "ZÁCHRANKA"Osobní alarm Bodyguard 2Pracovní sešit - OSOBNÍ BEZPEČÍDětský hrnek "HASIČI"Policie ČR: Na sociální sítě bezpečně a ostražitěPolicie ČR: Bezpečně internetem a virtuálním světemPolicie ČR: Phishing