Je vaše dítě závislé na počítačových hrách?
Závislost na počítačových hrách a závislost na počítač jako takový je velmi těžké rozlišit od běžného koníčku nebo zvýšeného užívání. Je to dáno tím, že na počítač nevzniká závislost fyzická, ale psychická. Přesto můžeme vysledovat určité příznaky, které svědčí o rozvíjející se závislosti. Stavy podobné transu patří mezi hlavní příznaky při hraní her. I když je dán omezený časový limit není hráč schopný ho dodržet a nepřiměřeným chováním reaguje na zákaz hraní na počítači.
Příznaky:
-
méně vykonané práce
-
nepřiměřené chování při zákazu užívat počítač
-
pocit prázdnoty, když není člověk u počítače
-
nezájem o svůj zevnějšek
-
ztráta kontroly nad časem stráveným u počítače
-
brzké vstávání k počítači nebo ponocování u počítače
-
rostoucí nervozita a neklid, když delší dobu nemůže hrát
-
přemýšlení o počítači, když ho zrovna nepoužívá
-
kradení peněz na nákup her
-
stále více a více času potřebného k uspokojení ze hry
-
lhaní o své závislosti
-
hraní kvůli úniku od osobních problémů
-
narušené vztahy s rodinou
-
nedodržování základních potřeb ( jídlo, pití )
-
zanedbávání učení
-
opouštění dřívějších zájmů a přátel
-
zhoršující se školní výsledky
První fáze - fáze výher
V první fázi závislosti na hře má hráč velké iluze a fantazie o veliké výhře, přehnaný optimismus, začíná zvyšovat své sázky, zvyšuje frekvenci hraní a přechází k osamělé hře a chlubení se neskutečnými výhrami.
Druhá fáze - fáze prohrávání
Ve druhé fázi závislosti na hře se začíná projevovat neschopnost přestat se hrou. Hráč začíná ztrácet kontrolu nad svým chováním, skrývá hraní před rodinou, půjčuje si peníze a zadlužuje se v částkách, které není schopen splácet. V chování dotyčného je neklid, podrážděnost, uzavřenost, zanedbávání zdraví. Objevují se problémy v rodině a zaměstnání.
Třetí fáze - fáze zoufalství
Ve třetí fázi dochází u hráče k odcizení rodiny, přátel, popírání vlastní zodpovědnosti, obviňování druhých, také k trestné činnosti, úplnému rozpadu rodiny, a v neposlední řadě k úvahám o sebevraždě a k pokusu o ní.
Jak závislosti předcházet?
Kontrolujte, jaké hry děti hrají.
Důležitý je výběr her, protože hry mají také kladný účinek na vývoj dítěte, podporují rozvoj logiky, schopnost rychlé orientace ve složité situaci, koordinaci očí a rukou, koncentraci, plánování, řešení problémů a další schopnosti.
Seznamte se s hrou, kterou vaše dítě hraje a povídejte si o ní, dítě musí rozlišit fikci od reality
Stanovte jasný režim, kdy může dítě hrát a kdy ne.
Dávejte pozor, aby dítě nehrálo hry u kamarádů nebo v hernách
Zjistěte, zda hra není pro dítě únikem před nějakým problémem
Veďte dítě k tomu, aby si po určité době hraní (př. po hodině) udělalo přestávku, během ní o hře mluvte.
Zajímejte se s dítětem také o jiné koníčky a zájmy
Předcházejte tomu, aby se dítě nudilo
Posilujte zdravé sebevědomí dítěte.
Nechte se dítětem poučit o službách, které používá, a ujistěte se o jejich obsahu. Tím zlepšete svou znalost internetu.
Nedovolte svému dítěti setkání o samotě s někým, s kým se seznámil na internetu. Pokud k setkání svolíte, doprovoďte ho vy sami nebo ho pošlete s někým komu důvěřujete.
Zajímejte se o internetové kamarády svých dětí stejně jako se zajímáte o jejich kamarády ve škole.
Snažte se se svým dítětem otevřeně mluvit o tom co dělá a s kým se setkává. To platí také o internetu. Měli by jste si povídat o tom, co vaše dítě na internetu našlo nebo s kým se kontaktovalo. Netrestejte ho, když se neúmyslně dostane na stránky, na které se dívat nesmí, vysvětlete mu proč jsou pro něj nevhodné nebo nebezpečné. Docílíte toho, že se vám dítě bude bez zábran svěřovat úplně se vším a vy budete mít nad ním kontrolu a přehled co dělá a s kým se kontaktuje.
Vy sami můžete omezit přístup svého dítěte na nevhodné stránky pomocí přímého omezení internetového prohlížeče nebo pomocí speciálních programů obsahujících nepřetržitě aktualizovaný seznam stránek pro děti nevhodných. Tyto programy bývají k dispozici zdarma.
Uvažujte o společné e-mailové schránce se svými dětmi.
Dávejte si pozor na soubory, které dítě z internetu stahuje a ukládá je na disk.
Dávejte dobrý pozor na to, aby vaše dítě netrávilo u počítače více času než kolik tráví se svými opravdovými kamarády, a jestli netráví příliš mnoho času u počítačových her. Nebudete-li mít pod kontrolou čas, který vaše dítě u počítače tráví, může dojít až k závislosti na chatu nebo počítačových hrách.
O radu při výchově dětí ke správnému užívání internetu můžete požádat pedagoga, psychologa či pracovníky internetových firem.