Výbuch plynu
Jeden z největších zdrojů energie dnešní doby je ZEMNÍ PLYN.
Používá se v domácnostech k topení, ohřívání vody, vaření. Používá se i v továrnách a v dalších zařízeních. Spalováním plynu vznikají nebezpečné zplodiny, ale v daleko menší míře, než při spalování benzínu, nafty nebo topných olejů, dokonce i pevných paliv jako? dřeva a uhlí. Proto se plyn využívá stále více.
Zemní plyn sice není jedovatý, ale má dvě velká rizika:
-
Je bez barvy, chuti a zápachu a mohl by se šířit, aniž bychom ho vnímali. Proto se do něj přidává speciální látka, která má charakteristickou vůni a my tak můžeme únik plynu zaregistrovat. Zemní plyn totiž není dýchatelný a snadno se rozptyluje do okolí. Pokud by unikal v uzavřené místnosti, mohl by vytěsnit vzduch a my bychom se mohli udusit.
-
Je výbušný, to znamená, že ve směsi se vzduchem vytváří silně třaskavou směs, která velice rychle a snadno hoří. Uniká-li plyn v místnosti, zvětšuje se jeho koncentrace a potom postačí malá jiskra k tomu, aby došlo k výbuchu.
-
Velmi nebezpečné je nedokonalé spalování zemního plynu spojené s nevyčištěným komínem a špatným odvětráním místnosti, ve které se nachází zařízení na spalování plynu (např. utěsnění větracích otvorů v koupelně, kde je karma)
I přes značná bezpečnostní opatření k výbuchům plynu, požárům, a otravám dochází.
Nejčastější příčiny výbuchů a otrav:
-
Nejčastější příčinou je podcenění pravidelných kontrol rozvodů plynu a plynových spotřebičů, neopatrné zacházení s nimi, případně vadná instalace spotřebičů.
-
Problémy způsobuje i špatná údržba komínů a kouřovodů, které odvádějí zplodiny hoření od tepelných spotřebičů. Může dojít k otravě těmito zplodinami v případě zanesených komínů. Může dojít i k požáru sazí v komínech a kouřovodech.
-
Ohrožuje nás i špatné odvětrání místnosti. Tepelné spotřebiče (plynové kotle, karmy) mají velkou spotřebu kyslíku. Při špatném odvětrání, tedy přísunu vzduchu do prostoru, se můžeme nejen udusit, ale také otrávit. Nedostatek kyslíku v prostoru je totiž příčinou špatného hoření. Produktem špatného hoření je jedovatý oxid uhelnatý (CO). V malém prostoru koupelny, kde hoří karma, se může člověk tedy snadno přidusit, ale v důsledku otravy oxidem uhelnatým se může i snadno dostat do stavu bezvědomí a utopit.
-
Rovněž chod motoru automobilu v uzavřené garáži je krajně nebezpečnou situací. Každý kouř obsahuje jedovaté zplodiny hoření, zejména oxid uhelnatý, ale i další jedovaté látky. To platí i o výfukových plynech automobilů.
Co dělat v případě úniku plynu?
I relativně malý únik plynu může způsobit velký výbuch, který v uzavřené místnosti nemá téměř nikdo z lidí šanci přežít.
-
Pokud bude unikat plyn z některého z vašich domácích spotřebičů, vypněte přívod plynu k tomuto spotřebiči, který by u něj měl být (např. páčka za sporákem) nebo hlavní uzávěr plynu do bytu, který bývá u plynoměru v předsíni, na toaletě nebo na chodbě před bytem. Potom okamžitě otevřete okna a dveře a vyvětrejte.
-
Pokud půjdete po chodbě bytového domu a ucítíte silný zápach plynu vycházející například z nějakého bytu, rozhodně na nikoho nezvoňte, nerozsvěcujte světlo ani nevolejte mobilem.
-
Měli byste co nejdřív zavřít hlavní uzávěr plynu, který musí být umístěn na fasádě domu a označen zelenou tabulkou ?Hlavní uzávěr plynu?. V některých starších domech se může tento uzávěr nacházet ještě ve sklepě nebo v suterénu, ale měl by být také označen.
-
Po uzavření hlavního uzávěru plynu, z bezpečného místa, zavolejte na tísňovou linku 112.
-
V případě, že si nevíte rady nebo nevíte, kde je uzávěr plynu, zalarmujte některého dospělého člověka a řekněte mu, co se stalo.
Podívej se na fotky nebo videa:
Jak se chránit při havárii?Havárie s únikem nebezpečných látekVarování při haváriiR-věty, S-větyJak se chránit při havárii?R-věty, S-větyPříčiny haváriíVarovné tabulkyDekontaminaceBiologické látkyHavárie v dopravěOstatní havárieDekontaminaceRadioaktivní látkyHavárie v dopravěCo jsou to havárie?Chemické látkyOstatní havárieCo dělat při úniku plynu?Varovné tabulky
Stáhni si:
Mimořádné události - Co to znamená a kdo je způsobil ?Mimořádné události - Jak přivolat pomocMimořádné události - Tísňové linkyMimořádné události - Typy událostí Mimořádné události - PříběhMimořádné události - Kdy bys volal na tísňovou linku ?Mimořádné události - Co to je ?Mimořádné události - Evakuační zavazadlo, co zabalit ?Mimořádné události - Přivolání pomociMimořádné události - volání na tísňovou linkuMimořádné události - KostlivecMimořádné události - poznej zvukyMimořádné události - Evakuační zavazadloMimořádné události - VodaMimořádné události - poznej záchranářeMimořádné události - TechnikaMimořádné události - Varovný signál, co dělat ?Mimořádné události - ZáchranářiMimořádné události - tísňové linky
Může se hodit:
MIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTI I.Nůž na bezpečnostní pásyTROJUHELNÍK žlutozelený s vykřičníkemMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTI II.15 ks pr. sešitů - MIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPracovní listy - Mimořádné události I.Deskové hry - ZACHRAŇ SEPracovní sešit - MIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIZEMĚTŘESENÍ, SOPEČNÁ ČINNOST, SESUVY PŮDY, LAVINYHASÍCÍ SPREJ PYROCOOL Dětský hrnek "POLICIE"