Bezpečnostní informační systém
Ochrana fyzického zdraví
Archiv > IB - Výstrahy, rady, informace > Každodenní rizika > Ochrana fyzického zdraví
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY
Co byste měli dělat a čeho byste se měli vyvarovat v běžném životě?Cyklistické přilbyDesatero pohybu po vozovce v zimě nejen pro řidičeDěti a letní prázdninyJak se má chovat žena, je-li přepadena?Ostré předmětyOtrava oxidem uhelnatým - COOtravyPády z výškyPopáleniny, opařeninyRady určené převážně dívkámTonutí

Desatero pohybu po vozovce v zimě nejen pro řidiče

Příprava na zvládání krizových situací způsobených nepříznivým počasím, zejména sněhovými kalamitami

V zimním období vznikají díky nepřízni počasí krizové situace i v silničním provozu. Nezřídka se stává, že husté sněžení, námrazy, spadlé stromy či závěje zablokují dopravu na dlouhou dobu, občas i na několik hodin nebo na celou noc. Je důležité, abychom všichni my řidiči s tímto rizikem počítali a abychom byli připraveni takovým situacím čelit. Připravili jsme proto pro vás několik dobře míněných rad – desatero pro řidiče pro jejich zimní cesty. Je přirozené, že příprava na krizové situace tohoto druhu je nejdůležitější při cestách do horských a podhorských oblastí, občas se však kalamity nevyhnou ani nižším polohám.

Na první pohled se vám může zdát, že jde o zbytečné opakování všem dobře známých, jednoduchých zásad. Proč si však řidiči nevezmou alespoň některé z nich k srdci? Komplikují tím život sobě i ostatním a někdy dokonce ohrožují svoji i jejich bezpečnost.

Byli bychom rádi, kdybyste se zamysleli nad následujícím doporučením pro zimní sezónu:

  1. V zimním období udržujte vždy dostatečnou zásobu pohonných hmot v nádrži svého vozu, abyste si v případě uvíznutí v kalamitě mohli topit. V autě vozte teplý oděv (kabát, silný svetr) pro sebe i spolucestující, případně deku.
  2. Na cesty si s sebou berte přiměřený obnos peněz v hotovosti pro případ potřeby na nákup pohonných hmot, nápojů, potravin apod..
  3. Ve vozidle mějte k dispozici výkonnou, plně funkční svítilnu s připraveným zdrojem elektrické energie.
  4. Po celou zimu s sebou vozte „zimní výbavu“ – zkrácenou lopatu nebo hrablo na sníh, sněhové řetězy odpovídajícího rozměru, pro jejich montáž ve vlhkém a chladném prostředí vhodné prstové rukavice, propojovací startovací kabely. Můžete s sebou vozit i 3 až 5 litrů písku, např. v plastovém obalu od nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Sněhové řetězy se naučte nasazovat ještě před zimou, jejich montáž si předem dostatečně nacvičte. Zvládnete to již bez nutnosti číst návod k použití a přemýšlet o způsobu a postupu montáže.
  5. Před delšími cestami a zejména před všemi případy plánovaného užití dálnice sledujte předpověď počasí. V případě velmi nepříznivé předpovědi raději upravte své plány tak, abyste sebe či spolucestující nevystavovali zbytečnému riziku.
  6. Na delší cestu a na všechny cesty po dálnici si připravujte a berte s sebou léky, které pravidelně užíváte nebo které užívá někdo z vašich spolucestujících, dále provozuschopný a nabitý mobilní telefon, nápoje příp. i potraviny. Mějte ve voze cestovní autonabíječku pro svůj mobilní telefon.
  7. V případě nepříznivé předpovědi počasí nepodnikejte cesty s malými dětmi a odložte cestu také v případě, že by případné dlouhodobější uvíznutí v kalamitě mohlo být rizikové z hlediska zdravotního stavu kteréhokoliv z cestujících (např. při onemocnění cukrovkou apod.).
  8. Po celé zimní období používejte zimní pneumatiky s dostatečně hlubokým vzorkem. Dbejte o technický stav vozidla. Zejména věnujte pozornost stavu akumulátoru. Uvědomte si, že v zimním období je pro vaše vozidlo jeho spolehlivá funkce a dostatečná kapacita velmi důležitá. Po celé zimní období udržujte také dostatečnou zásobu nemrznoucí náplně ostřikovačů.
  9. Při cestě v nepříznivém počasí mějte zapnuté autorádio a poslouchejte stanici, která podává pravidelné informace o dopravní situaci na komunikacích.
  10. Pokud uvíznete v kalamitě, vynasnažte se zachovat na komunikaci prostor pro průjezd vozidel záchranných složek (u dálnice a jiných komunikací s více jízdními pruhy je to dokonce zákonná povinnost). Zachovávejte klid, buďte trpělivý a spolupracujte dle potřeby a dle pokynů záchranných složek a správce komunikace.
Autor, zdroj: Asociace Záchranný kruh, www.zachrannykruh.cz