Bezpečnostní informační systém
Ochrana fyzického zdraví
Archiv > IB - Výstrahy, rady, informace > Každodenní rizika > Ochrana fyzického zdraví
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY
Co byste měli dělat a čeho byste se měli vyvarovat v běžném životě?Cyklistické přilbyDesatero pohybu po vozovce v zimě nejen pro řidičeDěti a letní prázdninyJak se má chovat žena, je-li přepadena?Ostré předmětyOtrava oxidem uhelnatým - COOtravyPády z výškyPopáleniny, opařeninyRady určené převážně dívkámTonutí

Pády z výšky

Pády z výšky mohou způsobit vážná zranění u všech osob. Nejvíce ohroženou skupinou jsou pak novorozenci.

U novorozenců jsou to hlavně pády z přebalovacích pultú, stolů, postýlek apod. Na pád stačí vteřina, třeba když se maminka otočí pro plenku. Pádem dítěte dost často maminky zjistí, že se jejich miminko otáčí nebo, že přeleze postýlku. Je tomu, bohužel, tak. Rodiče by proto měli dbát na to, aby dítěti zamezili přístup k vyvýšeným místům a minimalizovali tak riziko pádu. K tomu lze využít různé bezpečnostní vybavení domácnosti, které jsou dostupné v obchodní síti (bezpečnostní zábrany před schody, na postel, apod.).

Starší děti padají nejčastěji ze stoliček, ze stolů a skříní, z paland, ze schodů, ale i z okna, což mívá mnohem dramatičtější následky. Na hřišti pak představují největší riziko houpačky a různých prolézaček.

NEJOHROŽENĚJŠÍ ČÁSTÍ těla dítěte je HLAVA.

Nejčastějšími průvodními jevy po úrazu hlavy, které vyžadují lékařské ošetření jsou:

  • změna nálady - apatie nebo podrážděnost,
  • spavost,
  • stavy na zvracení nebo zvracení,
  • poruchy vidění,
  • ve velmi vážných případech i bezvědomí,
  • v případě pádu z velké výšky jsou úrazy mnohem dramatičtější, ikdyž i z malé výšky může mít pád mnohem horší následky.

Je potřeba mít na paměti, že v případě pádu dítěte v kojeneckém věku (z kočárku, z přebalovacího stolu, z postýlky z autosedačky) je VŽDY NA MÍSTĚ LÉKAŘSKÉ VYŠETŘENÍ!!!

Autor, zdroj: Asociace Záchranný kruh, www.zachrannykruh.cz