Popáleniny, opařeniny

Stovky popálených nebo opařených dětí skončí ročně v nemocnici. Nejohroženější skupinou jsou Nejohroženější jsou děti do 3 let, u kterých převažují opařeniny - úrazy způsobené opařením horkou kávou, polévkou, horkou vodou z vodovodu, horkou plotnou nebo troubou, popáleniny ohněm, apod.

Dospělý člověk si málokdy uvědomuje, co udělá horký čaj s jemnou dětskou kůží. To, co dospělého člověka chvíli pálí a na co dospělému člověku k ošetření stačí proud studené vody, způsobí malému dítěti i popáleniny druhého stupně. A to nemluvíme o dalším nebezpečí -  jestliže si dítě polije například hrdlo a například kávou s lógrem, který se do kůže doslova vpeče - může dojít i k popálení dýchacího ústrojí.

Základní pravidla bezpečného prostředí

Rychlovarné konvice by měly mít krátkou šňůru mimo dosah dětí.
 
 
 
Držadla horkých hrnců otáčejte směrem od okraje sporáku.

  


U malých dětí nepoužívejte ubrusy.

 

Jestliže je to možné, horká voda by měla mít ohřev nastavený na méně než 54 °C.


Při nákupu domácích spotřebičů upřednostněte indukční varné desky, které jsou horké jen pod hrncem a trouby s elektronickým uzamykáním dvířek

 

Jestliže budete dělat venku oheň nebo doma topíte v krbu, nikdy dítě neoblékejte do silonového oblečení - je enormně hořlavé a při jeho hoření vzniká vysoká teplota.

 


V případě popálení nebo opaření dítěte je nebezpečné, že toto zpočátku nemusí působit dojmem, že jde o vážné poranění. Jestliže má dítě do tří let popálenou celou horní končetinu (9% povrchu těla), jde o stav OHROŽUJÍCÍ ŽIVOT!!!!

V případě POPÁLENÍ nebo OPAŘENÍ neodkladně zahajte chlazení studenou tekoucí vodou alespoň 10 - 20 minut. U rozsáhlých popálenin se nechladí celé tělo, ale jen postižené plochy na tváři, rukách, nohách.

 


NIKDY neaplikujte ŽÁDNÉ MASTI, ZÁSYPY a jiné potřeby!!!!

 

 


Poznámka: O konkrétních postupech při poskytování první pomoci se poraďte s odborníky! Toto jsou pouze základní informace.

Přečteno 9005x
Hodnocení: