Bezpečnostní informační systém
Atmosférické poruchy
Archiv > IB - Výstrahy, rady, informace > Mimořádné události > Atmosférické poruchy
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY
Atmosférické poruchy - ÚvodBlesk - Čemu se vyhnout?Blesk - Obecné informaceBouře - Jak se při ní chovat?Bouře - Obecné informaceExtrémní horka a suchaHurikánKroupy a krupobitíPřívalový déšťSilné mrazy a kalamitySilný vítr a vichřiceTornádo

Extrémní horka a sucha

Při extrémním horku a suchu dochází k akutnímu nedostatku vody. Dochází také k dalším biologickým procesům, jako je nadměrné množství hnilobných procesů, nadměrnému růstu vodních řas a přemnožení škodlivých mikroorganismů. Tím dochází ke zhoršení kvality vody.

Potraviny mají v těchto obdobích sníženou trvanlivost. Vliv na životní prostředí a na náš organismus má také zvýšená koncentrace škodlivých látek v ovzduší.

V době extrémních veder dochází k nárůstu zdravotních potíží zejména u starších lidí, kardiaků, astmatiků. Rizikovou skupinou jsou také malé děti.

V důsledku veder může docházet k haváriím na železnicích a to z důvodu možnosti vybočení kolejnic. Rizikem je také nárůst počtu požárů lesních a polních porostů. 

Ochrana v době horka a sucha

Nejúčinnější ochranou v době horka je zajištění dostatečného množství tekutin. Důležité je také omezení pobytu na přímém slunci a zmírnění fyzické zátěže.