Bezpečnostní informační systém
Požáry
Archiv > IB - Výstrahy, rady, informace > Požáry
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY
BiokrbyCo dělat při požáru v prostředku hromadné dopravy? Co dělat v případě zasažení ohněm?Grilování a plynové spotřebičeHasicí přístroje a hydrantyHlásiče požárů Jak se chovat při požáru v bytě?Jak se chovat v případě zjištění požáru?Lesní požáryRizika topné sezónyZásady rozdělávání ohně v přírodě

Jak se chovat při požáru v bytě?

Jestliže vznikne požár a není na blízku žádný dospělý člověk, vždy okamžitě!!! z bezpečného místa zavolejte hasiče na linku 150 nebo 112. Pokud je v blízkosti dospělý člověk, okamžitě mu to také řekněte.

Pokud nejste dospělí, nikdy se nepokoušejte požár uhasit sami, i kdyby se vám zdál malý, je to moc nebezpečné!

Také se nesmíte před požárem schovávat do skříně, koupelny, pod postel – až by přijela pomoc, záchranáři nebo dospělí by vás pak nemohli najít.

Pokud je místnost zakouřená, klekněte si na zem (kouř stoupá vzhůru) a rychle po čtyřech místnost opusťte. Pokud nejde z místnosti odejít dveřmi, přelezte k oknu a upozorněte na sebe voláním, vyvěšením něčeho z okna (polštář, svetr, prostěradlo).

Jestliže se dusíte kouřem, dejte si mokrý nebo alespoň suchý hadr přes pusu a snažte se dostat ze zakouřeného prostoru. V žádném případě se ale nesnažte proběhnout ohněm!!!

Pokud ve vedlejší místností hoří a vy nemáte možnost před požárem uniknout (záchrana je možna např. pouze oknem za asistence hasičů), pokuste se pomocí dek, ručníků, hadrů a jiných utěsnit všech otvory, které umožňují průnik kouře do místnosti, ve které se nacházíte.

Snažte se na sebe upoutat pozornost voláním "Hoří" a "Pomóc" z okna. Dobré je rovněž vyvěsit kus látky z okna. Může to pomoci k záchraně i v případě, kdy se nadýcháte kouřem a ztratíte vědomí.