Bezpečnostní informační systém
Požáry
Archiv > IB - Výstrahy, rady, informace > Požáry
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY
BiokrbyCo dělat při požáru v prostředku hromadné dopravy? Co dělat v případě zasažení ohněm?Grilování a plynové spotřebičeHasicí přístroje a hydrantyHlásiče požárů Jak se chovat při požáru v bytě?Jak se chovat v případě zjištění požáru?Lesní požáryRizika topné sezónyZásady rozdělávání ohně v přírodě

Lesní požáry

Vysoké teploty a menší množství srážek obvykle v létě zvyšují riziko  vzniku nejen lesních požárů, ale celkově požárů v přírodním prostředí. S příchodem letních školních prázdnin a dovolených se toto riziko ještě zvyšuje, protože do lesů obvykle zavítá velké množství lidí, což významně zvyšuje nebezpečí vzniku požáru.

Naprostá většina požárů v lesích, ale i v jiných přírodních porostech, je totiž způsobena lidskou nedbalostí - ať již při zakládání ohně nebo kvůli neopatrnosti při kouření (odhození nedopalku cigaret). Kouření v lese je ze zákona zakázáno, rozdělávat a udržovat otevřený oheň lze jen na k tomu vyhrazených místech. V případě porušení tohoto striktního zákazu mohou provinilci dostat  pokutu. Zakázáno je samozřejmě i odhazování hořících nebo doutnajících předmětů. Opatrně je třeba zacházet i např. s přenosnými vařiči, které při troše nepozornosti rovněž mohou způsobit požár. Opatrně je třeba zacházet i např. s přenosnými vařiči, které při troše nepozornosti rovněž mohou způsobit požár.

Lesní požáry se hasičům obtížně likvidují, protože k nim zpravidla dojde  v těžce přístupném terénum, kde nelze plně využít hasičskou techniku. Navíc chování ohně v lese je nevyzpytatelné (požár se může šířit například i pod zemí) a podobné zásahy jsou mnohdy časově velmi náročné a vyžádají si povolání většího množství jednotek požární ochrany.

Nejen v zahraničí jsou velká území pravidelně ničena rozsáhlými lesními požáry. Stačí připomenout červencový (2006) požár lesa v Národním parku České Švýcarsko, kde oheň řádil na 25 ha ve skalnaté a těžko přístupné oblasti. S tímto lesním požárem bojovalo po dobu 8 dní na 900 profesionálních i dobrovolných hasičů a na hašení musely být nasazeny i vrtulníky.Příčinou tohoto požáru byl - jak jinak - odhozený nedopalek cigarety. 

 

Autor, zdroj: Asociace Záchranný kruh, www.zachrannykruh.cz