Alkohol a drogy za volantem
Alkohol a drogy za volant a řídítka nepatří
Alkohol je lidmi považován za tvůrce dobré nálady číslo jedna, při všech příležitostech je nabízen a společné pití je ve společenském životě tolerováno. Na silnici je ovšem s legrací konec. Zde je opilý řidič nebezpečím pro sebe i pro své okolí. Alkohol a řízení k sobě prostě nepatří. Stejně tak je tomu i s dalšími drogami, které jsou oblíbené v řadě případů mezi mladými lidmi.
V České republice je nejvyšší spotřeba piva na jednoho obyvatele, vysoká je i spotřeba dalších alkoholických nápojů. Alkohol však zpomaluje procesy v mozku, činí člověka méně pozorným, ale současně dává falešný pocit důvěry. Čím více pijete, tím více je váš mozek zasažen. Významně se zvyšuje vaše šance havarovat a následky bývají většinou smrtelné.
Alkohol zpomaluje reakce
Alkohol ovlivňuje schopnost mozku kontrolovat a koordinovat pohyby těla. To pak reaguje na neočekávané situace mnohem pomaleji a mění tak normální situace na silnici, které jsou pod kontrolou, na situace skrytě nebezpečné. Ovlivňuje i schopnost posoudit rychlost a vzdálenost ve vztahu k nehodě. Pod vlivem alkoholu si řidič myslí, že je lepším řidičem, než ve skutečnosti. Přirozené zábrany se s přibývajícím vlivem alkoholu ztrácejí.
Alkohol na lidskou psychiku působí ve dvou rozdílných fázích. Lidé, jejichž koncentrace alkoholu v krvi je pod 0,55 ‰ se mohou cítit lépe, psychicky lehčeji, uvolněněji a své okolí mohou vnímat velmi pozitivně. Přestože se člověk s uvedenou koncentrací alkoholu v krvi může cítit výrazně lépe než ve zcela střízlivém stavu, usednout za volant rozhodně nesmí. Pozitivní a zlehčené vnímání je způsobeno utlumením, narušením vnímání reality a zkreslením aktuální situace. V silničním provozu tento stav způsobí, že i jen lehce podnapilý člověk vznikající rizikové situace sice vnímá, ale neuvědomuje si možná rizika a snadno je podhodnotí. Podhodnocení rizika pak znamená pozdější reakci a delší brzdnou dráhu.
Překročení této koncentrace může ovšem nastat velmi rychle, pokud se v pití nekontrolujeme. Velmi důležitým aspektem, který je potřeba mít na paměti je, že hladina alkoholu v krvi stoupá ještě po určitou dobu od dopití poslední sklenice. Po překročení koncentrace 0,55 ‰ alkoholu v krvi začíná převažovat negativní efekt jeho účinku na lidský organismus – člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu.
Vliv na periferní vidění
Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu za volantem a přeceňování řidičských schopností, ale má i výrazný vliv na periferní vidění řidiče.Zvýšená míra alkoholu v krvi řidiče způsobuje tzv. „tunelové vidění“. To znamená, že zorné pole řidiče se při zvyšující se hladině alkoholu v krvi snižuje a řidič je schopný čím dál tím méně vnímat celý prostor před sebou. Jestliže střízlivý řidič je schopen vnímat celý prostor, řidič s 0,8 promile v krvi již necelé tři čtvrtiny prostoru a řidič s 1,8 promile v krvi již necelou třetinu. Je potřeba si uvědomit, že i když opilý řidič pojede pomalu, jeho zorné pole je snížené, a to je zdrojem potenciálních konfliktů i závažných dopravních nehod.
Mladí řidiči a alkohol a drogy
Podle poznatků Světové zdravotnické organizace (WHO) je riziko, že mladý řidič ve věku do 25 let zaviní dopravní nehodu pod vlivem alkoholu minimálně 3 x vyšší než, že zaviní dopravní nehodu pod vlivem alkoholu jako řidič ve věku nad 25 let. Riziko zavinění smrtelné dopravní nehody jako mladý řidič ve věku do 20 let pod vlivem alkoholu je minimálně 5 x vyšší než zavinění dopravní nehody pod vlivem alkoholu jako řidič ve věku nad 30 let. Mladý řidič (řidič ve věku do 25 let) s 0,3 promile alkoholu v krvi vezoucí dva spolucestující je 34 x více vystaven riziku být účastníkem dopravní nehody než řidič ve věku 30 let a výše s 0,00 promile alkoholu v krvi vezoucí 1 spolucestujícího. Ve věkové skupině 20 – 24 let je četnost úmrtí v důsledku dopravních nehod dvanáctinásobná oproti úmrtí v důsledku konzumace nelegálních drog.
Jízda pod vlivem drog se ve statistikách Policie ČR stále objevuje relativně málo. Bohužel, stále rostoucí obliba nelegálních drog mezi určitou skupinou mládeže vede k předpokladu, že statistika nehodovosti pokrývá pouze vršek ledovce. S cílem boje proti drogám za volantem je Policie ČR vybavována detekčními přístroji, které jsou schopny orientačně zjistit přítomnost drogy u řidiče.
Poznáte opilého řidiče?
Pokud uvidíte řidiče, jehož jízda vykazuje níže uvedené znaky, zvyšte svou pozornost. Pokud řidič zastaví, pokuste se zjistit, co se skutečně děje. Nemusí se vždy jednat o řidiče opilého, ale i nemocného (např. náhlá srdeční slabost apod.), který potřebuje vaši pomoc.V každém případě by se takový člověk neměl aktivně účastnit silničního provozu. Rozumné je tak zavolat policii.
Rizikové chování s přímou souvislostí na alkohol nebo náhlou změnu zdravotního stavu se vyznačuje těmito znaky:
- kličkování po silnici
- jízda se staženým bočním okénkem v chladném počasí
- nebezpečné míjení ostatních účastníků a překážek v provozu (malý odstup)
- jízda po střední dělicí čáře
- jízda nepřirozeně velkými oblouky v zatáčkách
- nepřirozeně pomalá jízda v daném úseku
- nedodržování bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla
- jízda bez rozsvícených hlavních světel, zapomínání dávání znamení o změně směru jízdy
Za jak dlouho vymizí alkohol z krve?
Mnozí se mylně domnívají, pokud neusednou za volant rovnou po požití alkoholu, že stačí několik hodin spánku k tomu, aby se veškerý alkohol z těla odstranil. Bohužel neexistuje žádný skutečně ověřený recept na to, jak zvýšenou hranici alkoholu v krvi snížit.
Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme.Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.
Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.
V tabulce jsou orientační výpočty u mužů pro jejich tělesnou hmotnost 75 kg, u žen pak pro 60 kg. Lidé s větší hmotností zpracovávají alkohol rychleji, lidé s nižší hmotností pomaleji. Při výpočtu není brán v úvahu resorpční deficit, který kolísá podle toho, jaká byla požita potrava. Děti a mládež, lidé s určitými nemocemi a léčení určitými léky mohou odbourávat alkohol mnohem pomaleji, nežli uvádějí jakékoliv tabulky.
Dá se tedy říci, že půl litru piva, 2 dcl vína a půl dcl destilátu obsahují přibližně stejné množství alkoholu.
Alkohol v krvi – pocity a chování
Pokud si nejste jisti, zda již můžete usednout za volant, pořiďte si detekční trubičky, nebo digitální alkohol-tester. Cena těchto pomůcek je dnes již velmi příznivá. Ve srovnání s lidským životem je pak naprosto bezvýznamná. Pokud se i jen občas napijete, investujte do své budoucnosti.
Kocovina za volantem
Po „středním zatížení alkoholem“ trvá podle odborníků zhruba 2-3 dny, nežli se tělo zotaví. To je déle, nežli doba, za kterou vymizí alkohol z krve. Souvislost mezi požitím alkoholu a dopravní nehodou nelze v tomto případě prokázat. Jenže těžší úraz při dopravní nehodě je daleko nepříjemnější, nežli pokuta. Zkušební jízdy a pokusy na trenažérech v období kocoviny jasně prokázaly zhoršenou schopnost řídit.
Větší dávky alkoholu tlumí vylučování hormonu ADH. To vede k větším ztrátám tekutin a minerálních látek z těla.
Alkohol narušuje hospodaření s cukry v játrech a krvi. Požití většího množství alkoholu spolu s kratším hladověním může vést k poklesu hladiny krevního cukru a dokonce i ke stavům bezvědomí.
Únava a nevyspání po nějaké oslavě samy o sobě zhoršují schopnost řídit. K tomu ještě přistupuje zátěž, kterou pro mozek, játra a další orgány představuje alkohol.
Předchozí požití alkoholu může také zhoršit řadu nemocí, které snižují schopnost řídit motorové vozidlo.
Zdroj: Zásady bezpečné jízdy: Alkohol a drogy. Ibesip.cz [online]. ČR: © BESIP, neuvedeno [cit. 2021-03-08]. Dostupné z: https://www.ibesip.cz/Tematicke-stranky/Zasady-bezpecne-jizdy-v-aute/Alkohol-a-drogy
Podívej se na fotky nebo videa:
BESIP - Následky dopravní nehodyTy to zvládneš.cz - RIZIKOVÝ ÚSEKTy to zvládneš.cz - NÁLEDÍBESIP - Bezpečnostní prvky v autěTy to zvládneš.cz - POZORNOSTTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda KOUŘTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda BEZPEČNOST BLÍZKÝCHTy to zvládneš.cz - EMOCETy to zvládneš.cz - ŽELEZNIČNÍ PŘEJEZDYTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda PRVNÍ POMOCTy to zvládneš.cz - CHODEC vs. NEPOZORNÝ ŘIDIČTy to zvládneš.cz - MLADÍ ŘIDIČITy to zvládneš.cz - BEZPEČNÝ ODSTUPTy to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTTy to zvládneš.cz - dopravní nehoda VIDITELNOSTTy to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮTy to zvládneš.cz - AGRESIVITA ZA VOLANTEMTy to zvládneš.cz - ETIKA NA SILNICÍCHBESIP - Křižovatky, obytná a pěší zónaTy to zvládneš.cz - TRAMVAJE vs. AUTAZáklon hlavyTy to zvládneš.cz - NÁLEDÍVlastní bezpečnostTy to zvládneš.cz - EMOCEViditelnostTy to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - SNADNÁ ZRANITELNOSTTy to zvládneš.cz - RYCHLOSTTy to zvládneš.cz - RIZIKOVÝ ÚSEKTy to zvládneš.cz - skutečný příběhBESIP - Dopravní nehodaPáteřBESIP - Následky dopravní nehodyTy to zvládneš.cz - ÚNAVA ŘIDIČŮTy to zvládneš.cz - POZORNOSTTy to zvládneš.cz - VIDITELNOSTKřikTy to zvládneš.cz - ETIKA NA SILNICÍCH (Dlouhá verze)Dopravní nehoda...? TY TO ZVLÁDNEŠKrváceníTy to zvládneš.cz - TRAMVAJE vs. AUTA
Stáhni si:
Dopravní výchova - Chování na zastávceDopravní výchova - Doprava ve městěDopravní výchova - přecházení kolejíDopravní výchova - pohyb na silniciDopravní výchova - Chůze po chodníkuDopravní výchova - Stezka pro chodce a pro cyklistyDopravní výchova - PřechodDopravní výchova - Chování na koleDopravní výchova - Cestování v hromadných dopravních prostředcíchDopravní výchova - Pamatuješ si obrázek ?Dopravní výchova - ViditelnostDopravní výchova - Šifrovací strojDopravní výchova - Jízdní koloDopravní výchova - Vidět a být viděnDopravní výchova - Chování na zastávceDopravní výchova - KolejeDopravní výchova - Kdo se na nádraží chová špatně?Dopravní výchova -Rizika na železniciDopravní výchova - Kdo se na silnici chová špatně ?Dopravní výchova - vidět a být viděn
Může se hodit:
Zákaz předjížděníAuto zelené - vestičkaAuto oranžové - vestičkaSemafor pro autaPracovní listy - Dopravní výchovaMotorkáři - Kontrola řetězuKřižovatka s vedlejší silnicí15 ks pr. sešitů - DOPRAVNÍ VÝCHOVASTOPParkovištěPracovní sešit - DOPRAVNÍ VÝCHOVAHlavní silniceSADA VÝUKOVÝCH KARETDeskové hry - ZACHRAŇ SEAuto červené - vestičkaZákaz vjezduAgresivita zabíjí - KamionNůž na bezpečnostní pásyNůž na bezpečnostní pásyCyklistika - Kontrola brzdVyšívané nažehlovací obrázky velké - katamaránBaseballová čepice s reflexním pruhemReflexní deštníkyBalíček PRO MOTOCYKLISTYReflexní klíčenka s potiskem smajlíka AHOJ - černáReflexní přívěšek - odrazka vločka oranžováDětská reflexní vesta s obrázkem vel.SReflexní přívěšek - odrazka - sova žlutáVyšívané nažehlovací obrázky velké - krokodýlDětská reflexní vesta s obrázkem vel.SReflexní nažehlovací motivyReflexní ponožky ŽLUTÉ, vel. 39-40Sportovní tričko pánské - fluorescenční barva žlutá, vel. LVyšívané nažehlovací obrázky velké - medvídekReflexní vesta pro dospělé - 3 reflexní pruhy ORANŽOVÁ - MReflexní samolepící PVC páska bílá, š.25mm/5mVyšívané nažehlovací obrázky malé -jahody růžovéReflexní ponožky MODRÉ3M Reflexní přívěšek - splňuje EN13356