Klíště

Klíště se vyskytuje po celém území České republiky. Ve většině případů přenáší nejrůznější choroby. Například klíšťový zánět mozkových blan nebo lymskou boreliózu. U některých onemocnění je vhodné preventivně prodělat očkování, a tím snížit riziko onemocnění.

Prevence
Kousnutí klíštětem je nejlépe předcházet. V oblastech se zvýšeným výskytem klíšťat byste měli nosit oblečení pokrývající celé tělo, užívat repelenty proti klíšťatům a nechat se preventivně očkovat. Po příchodu domů pravidelně prohlížet pokožku, není-li klíště někde přisáto.

První pomoc
Přisáté klíště musíte co nejdříve celé odstranit!

Klíště bys měl usmrtit pomocí jodové tinktury, což je desinfekční přípravek s jodem. Tinkturu naneste v průměru cca 2,5 cm v okolí klíštěte. Viklavým pohybem pinzetou klíště uvolněte. Musíte ho odstranit úplně celé včetně hlavičky a kusadel. Po odstranění klíštěte ještě jednou místo kousnutí vydesinfikujte a ještě asi 3 dny ho kontroluj. Pokud se zvětšuje zánětlivý lem okolo místa přisátí klíštěte, vyhledejte lékařské ošetření. Léčba bude nejspíše vyžadovat antibiotika a speciální vyšetření krve.

Přečteno 711x
Hodnocení:
 
Důležité radyPRO radnicePRO školyPRO děti