Bezpečnostní informační systém
První pomoc a úrazy
Archiv > IB - Výstrahy, rady, informace > První pomoc a úrazy
BEZPEČNÁ DOPRAVAPRVNÍ POMOCPOŽÁRYOSOBNÍ BEZPEČÍMIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTIPRO ŠKOLY
Astmatický záchvatBezvědomíCukrovkaDušeníEpileptický záchvatHadí uštknutíInteraktivní Příručka první pomociKlíštěKrváceníMasivní krváceníMdloba, kolapsOmrzliny, podchlazeníOtrava oxidem uhelnatým - COOtřes mozkuPokousání zvířetemPoleptáníPoranění kostí, kloubů a svalůPoranění okaRány a poraněníResuscitaceŠokTonutíÚpal, úžehÚraz elektrickým proudemVčelí, vosí a sršní bodnutíVýkony zachraňující životZástava dechu a krevního oběhu

Pokousání zvířetem

Pokousání může potkat každého z nás, dospělého i dítě. Může být povrchní i hluboké. V některých případech může dojít i k ukousnutí prstů např. zvířaty v zoologické zahradě, třeba opicí při nedovoleném krmení. Pokousání zvířetem, ale i člověkem se velice špatně hojí a je zdrojem častých hnisavých komplikací. Rizikem je i možnost nakažení vzteklinou u neočkovaného zvířete.

Prevence
Prevence proti pokousání je velmi jednoduchá. Nikdy nehlaďte cizí zvířata, neprovokujte a nedrážděte ani ta, která s vámi žijí. Nestrkejte ruce ke zvířatům v zoo a nekrmte je. Vyhýbej se lesní zvěři, pokud není lesní zvěř plachá, nepřibližujte se k ní, ani na ni nesahejte - hrozí nebezpečí vztekliny.

První pomoc
Při kousnutí zvířetem ránu a její okolí nejprve vydesinfikujte, např. jodem, septonexem apod. Pak poraněné místo překryjte čistým kouskem látky a vyhledejte lékaře. Rychlé ošetření rány omezí případné budoucí komplikace. Ošetření u lékaře nenechávejte na druhý den! U pokousání psem zjistěte totožnost majitele zvířete tak, aby mohl předložit očkovací průkaz zvířete, nebo nechat psa v pozorování veterináře. Jinak byste se museli podrobit očkování proti vzteklině. U vážnějších poranění ihned volejte na tísňovou linku 155 a vyžádejte si lékařskou pomoc.